Internetaanbieders en Brein sluiten convenant over blokkeren websites

News Broadband Netherlands 5 NOV 2021 Updated: 10 NOV 2021
Internetaanbieders en Brein sluiten convenant over blokkeren websites

De Nederlandse internetserviceproviders hebben een convenant gesloten met de organisaties die jagen op online schending van auteursrechten. Als de rechter bepaalt dat een website moet worden geblokkeerd, zullen alle internetaanbieders dat gaan doen. De regering en ACM hebben mede onderhandeld over de juridische voorwaarden van het convenant.

Het ‘Convenant blokkeren websites’ is ondertekend door Canal+ (M7), Delta Fiber, KPN, T-Mobile, Ziggo en Vereniging NLconnect namens zestien kleinere aanbieders. Freedom Internet heeft niet getekend. Stichting Brein en Federatie auteursrechtbelangen vertegenwoordigen de rechthebbenden. 

Overheid steunt convenant

De overheid vindt copyrightschendingen ook onwenselijk, maar heeft zelf de thuiskopie jaren toegestaan. Sinds 2017 heeft de overheid de branche aangespoord om de legale alternatieven sterker te maken. De markt deed ook zijn werk, want diensten als Spotify, YouTube en Netflix voorzien duidelijk in een behoefte. 

Het overleg over het huidige convenant is tot stand gekomen en begeleid door de ministeries van Justitie en Veiligheid en van Economische Zaken en Klimaat. De ACM heeft het convenant getoetst aan de wet en vindt het goed. De inperking van de netneutraliteit van een blokkade door de rechter is toegestaan onder de EU netneutraliteitsverordening. ACM zal niet proactief handhavend optreden in zaken die duidelijk onder het convenant vallen en vooraf overleggen in grensgevallen. 

Lange procedures uit de weg gaan

Stichting Brein is in 2009 een procedure begonnen tegen torrent-site The Pirate Bay en in 2010 tegen Ziggo en XS4ALL over het blokkeren van The Pirate Bay. Beide kanten hadden in feite onbeperkt tijd en geld om deze strijd te voeren tot aan de Hoge Raad, het Europees Hof en weer terug. Dit terwijl andere ISP’s toekeken, usenetgroepen en The Pirate Bay door lieten gaan en het gedrag van consumenten veranderde. 

Dit spervuur van losse procedures of vergelijkbare zaken zou nu minder kunnen worden. Er zijn afspraken gemaakt over de manier waarop partijen naar de rechter stappen en op welke termijn ze reageren en een vonnis bij een andere aanbieder uitvoeren. 

Updates
10 NOV 2021 - Toegevoegd dat Freedom Internet het convenant niet heeft getekend.

Categories:

Companies:

Countries:

Related Articles