
Nederland ICT wijst de uitkomsten van de hand van de Kassa-studie naar werkelijke versus beloofde internetsnelheden. De brancheorganisatie stelt dat Kassa in haar onderzoek de opmerkingen en adviezen van de sector over een betrouwbaardere meetmethode niet heeft gevolgd.
Veel abonnees halen de bij hun internetabonnement beloofde downloadsnelheid niet, meldde Vara-programma Kassa op 3 mei. Het consumentenprogramma heeft een maand snelheidsmetingen gedaan via 20.000 huishoudens. Bij DSL haalde 87 procent niet de geadverteerde snelheid. Deze groep haalt gemiddeld 39 procent van de snelheid. Bij kabel haalde 73 procent van de testers minder dan de snelheid die hoort bij het abonnement dat ze aanvinkten bij de test. Zij haalden gemiddeld 54 procent van de snelheid waarmee werd geadverteerd door de provider.
Bij Nederland ICT zijn de providers aangesloten. Begin 2013 heeft de branche een gedragscode 'transparantie internet' gemaakt, met daarin uitleg en advies over de verbinding. Een groot aantal providers, waaronder KPN, Ziggo en UPC heeft die op de website gepubliceerd.
Voor het behalen van de optimale snelheid is de zwakste schakel altijd bepalend. Het zwaartepunt daarvan is de laatste jaren verschoven van het netwerk van de internetaanbieders naar de bekabeling thuis en de kwaliteit van draadloos internet, stelt Nederland ICT.
Verschillende ISP’s hebben Kassa kenbaar gemaakt dat de gehanteerde meetmethode en de vragenlijst nogal foutgevoelig zijn gebleken. Dit heeft geleid tot vreemde uitslagen zoals de verkeerde abonnementsvorm bij de verkeerde aanbieder en het verkeerde abonnement bij de gemeten snelheid. Ook de gehanteerde snelheidstest roept vragen op.
De bij Nederland ICT aangesloten providers zeggen in gesprek te blijven met Kassa en elke klacht van eindgebruikers individueel in behandeling te nemen.
Reactie NLkabel
Vereniging van kabelaanbieders NLkabel wijst erop dat Nederland in internationale vergelijkingen zeer goed scoort, met dank aan de goede dekking van vaste netwerken, kabel voorop. NLkabel verwijst naar het SamKnows onderzoek van de Europese Commissie, waaruit blijkt dat kabel het best scoort op gemeten snelheid, voor FttX en DSL.
Overigens heeft Berec over dat rapport opgemerkt dat de resultaten niet geschikt zijn om conclusies aan te verbinden. De onderliggende meetcijfers zijn niet vrijgegeven, noch de betrouwbaarheidsintervallen. Verder zijn de metingen van FttC+DSL samengevoegd met die van FttH, waardoor de metingen voor FttH niet zuiver zijn.
Ook NLkabel verwijst naar tips om de eigen aansluiting te verbeteren. Naast de binnenhuisbekabeling kan de gebruikte computer de oorzaak zijn dat de snelheid niet wordt gehaald. Soms wordt een lagere snelheid gemeten door het gebruik van een verouderde webbrowser, of door het open hebben staan van een aantal tabbladen in de browser.