Nederland wil EU-brede regels voor online diensten

Nieuws Breedband Europa 6 NOV 2015
Nederland wil EU-brede regels voor online diensten

De Nederlandse regering wil dat er in de EU standaardregels komen voor de verkoop van digitale diensten en apps. De Europese Commissie houdt een publieke consultatie naar de markt voor online diensten en het kabinet heeft zijn reactie gepubliceerd.

De markt voor producten met digitale inhoud groeit snel, schrijft de Europese Commissie. De consumentenuitgaven in de sector videospelletjes bedroegen in 2013 naar schatting 16 miljard euro; in de muziekindustrie vertegenwoordigen digitale inkomsten nu 31 procent van de totale inkomsten in de EU.

Daarbij wordt wel geconstateerd dat de koper weinig of geen rechten heeft als er problemen zijn met digitale producten. Aanbieders werken met standaardcontracten waarin ze de rechten van gebruikers inperken, ook in gevallen dat software niet compatible blijkt met het apparaat, niet werkt of schadelijk blijkt.

Het Verenigd Koninkrijk, Nederland en Ierland werken aan eigen wetgeving, extra reden voor de Commissie om een EU-brede regeling te ontwerpen. De Nederlandse reactie op de consultatie is grotendeels gebaseerd op de Nederlandse praktijk, maar ook op discussies met stakeholders.

Den Haag schrijft dat er in de markt en bij andere stakeholders een duidelijke behoefte is aan meer harmonisatie. Daarbij moet worden gestreefd naar volledige harmonisatie: dezelfde regels in elke lidstaat, zonder verschillen in nationale wetgeving. De bescherming van consumenten (B2C-regels dus) moet het uitgangspunt zijn, niet B2B handelsverkeer.

Er moet een aparte regeling komen voor ‘gratis’ diensten waarbij de eindgebruiker ‘betaalt’ door persoonsgegevens te delen. Als de tegenprestatie van een dienst bestaat uit persoonsgegevens, dan ligt het volgens het kabinet meer voor de hand om de bescherming van de privacy leidend te laten zijn en niet een mogelijke compensatie in geld of ‘bonificaties’: op geld waardeerbare digitale diensten, zoals in-app of in-game credits. Nederland stelt voor om in een andere, aparte regeling vast te leggen dat een consument het recht krijgt om zijn persoonlijke gegevens terug gezonden te krijgen/te (laten) verwijderen.

Het kabinet neemt nog geen standpunt in over de rechten die een eindgebruiker zou moeten hebben om een software-overeenkomst terug te draaien en wat dat zou betekenen.

Gerelateerde artikelen