
De rechtbank in Duitsland heeft in een voorlopige voorziening bepaald dat de taxidienst Uber verboden is in Berlijn. Volgens de rechter wordt via Uber gebruikgemaakt van huurauto’s in plaats van taxi’s voor het vervoeren van mensen. Deze zijn volgens de Duitse wet verplicht om na een rit terug te keren naar hun standplaats, maar daarvan is bij Uber geen sprake.
Uber werkt door middel van de Uber-app, die is gekoppeld aan de GPS van de telefoon van een gebruiker. Bij het bestellen van een taxi via de app weten chauffeurs direct waar ze hun klanten moeten ophalen. Betalen gebeurt via een aan de app gekoppelde creditcard.
De chauffeurs die via Uber rijden zijn privé-chauffeurs zonder taxivergunning, waardoor taxidiensten spreken van oneerlijke concurrentie. De rechtszaak in Duitsland, die heeft geleid tot het voorlopige verbod in Berlijn, is dan ook aangespannen door een taxi-ondernemer.
Eerder deze week werd door de rechter het aanbieden van diensten via Uber verboden in Brussel, op straffe van een boete van 10.000 euro. Dit leidde tot felle kritiek van Eurocommissaris Neelie Kroes, die streng van leer trekt tegen de verantwoordelijke Brusselse minister van Vervoer Brigitte Grouwels. Volgens Kroes is hier sprake van bescherming van een taxikartel, een niet te handhaven verbod en het communiceren van een anti-technologie-boodschap die Brussel geen goed doet. In Nederland is Uber actief in Amsterdam en Rotterdam.