Telecomdealers geven hogere kortingen op iPhone 12 dan operators

Nieuws Mobiel Nederland 11 DEC 2020
Telecomdealers geven hogere kortingen op iPhone 12 dan operators

In combinatie met een toestelcontract kan de consument fors besparen op de nieuwe iPhone 12. Het verschil kan oplopen van enkele tientallen euro’s tot ruim EUR 180. Resellers zoals Mobiel.nl en GSMweb.nl geven hogere kortingen dan de drie mobiele operators zelf, blijkt uit data die Telecompaper verzamelt in de Mobile Pricing Database.

De iPhone 12 kost bij Apple EUR 909 voor de versie met 64 GB opslag. KPN, Tele2, T-Mobile en Vodafone bieden die aan op een toestelcontract van 24 maanden. Het maandbedrag van de toestellening kan lager worden gekozen, maar dan is de contante aanbetaling hoger. De Total Cost of Ownership (TCO) is altijd gelijk, met 0 procent rente op het krediet.

Dit kost de iPhone 12 bij bij de mobiele operators

KPN is de goedkoopste aanbieder met EUR 816. Tele2 rekent EUR 828. T-Mobile en Vodafone zitten beide op EUR 840, nog altijd EUR 69,- onder de Apple Store of APR. Het toestelcontract is altijd hetzelfde, ongeacht welk mobiel abonnement en welke databundel erbij wordt gekozen. In reactie op de affaire met ‘gratis’ mobiele telefoons hebben de politiek en de Autoriteit Financiële Markten (AFM) strikte regels gemaakt voor de toestelsubsidie. Het prijsverschil tussen Apple en operator kan worden verklaard als we aannemen dat de operator zijn inkoopvoordeel doorgeeft aan de klant.

De onafhankelijke websites zitten echter lager. Aanbieders als mobiel.nl en GSMweb verkopen ook combinaties van iPhone met een abonnement van KPN, Tele2, T-Mobile of Vodafone. Bij deze indirecte verkoop is de laagste TCO voor een iPhone 12 gedaald naar EUR 720, bij Vodafone. Dit bedrag zit EUR 120 onder de prijs van Vodafone zelf.

Dit kost de iPhone 12 bij onafhankelijke dealers, in combinatie met een abonnement

De operator betaalt de dealer een dealervergoeding voor nieuwe abonnees. Die dealer zet die vergoeding in om klanten binnen te halen met gratis cadeaus of korting. De regels van de AFM hebben aan deze praktijk geen einde gemaakt.

De dealers mogen iets nog wel doen wat operators niet mogen, namelijk onderscheid maken tussen de goedkopere en duurdere abonnementen. Op de duurste abonnementen geven de MNO’s ook een hogere dealervergoeding, die kan worden doorgegeven aan de consument. Dat dit reëel is, laten de prijzen zien van de combi’s met een contract Ben of HollandsNieuwe. De klant betaalt daar minder voor het abonnement, maar meer voor de telefoon zelf dan bij T-Mobile of Vodafone.

Tot slot een vergelijking tussen de verschillende versies van één model. Apple rekent EUR 50,- voor de upgrade van 64 GB naar 128 GB, ongeacht het model. De grootste stap (van 256 GB opslag naar 512 GB) is altijd EUR 230. De vier operators en de dealers hanteren op een paar euro na dezelfde prijsverhoging voor een stap. Ze geven vrijwel geen korting en onderscheiden zich ook niet van elkaar.

Gerelateerde artikelen