
Abonneegroei was er in digitale TV, breedband en telefonie. Analoge TV en mobiel (postpaid en prepaid) liepen terug. De ARPU voor vastelijnsdiensten steeg licht maar die voor postpaid mobiel lag fors lager. Positief is de verschuiving van analoge TV naar digitale TV, van prepaid naar postpaid en van single naar double plays en convergente pakketten (vast + mobiel). Negatief is het verlies van huishoudens, maar dat was in het kwartaal zeer gering.
De onderneming beperkt zich, zoals gebruikelijk, tot voorlopige resultaten waarin een uitsplitsing van de operationele en niet-operationele kosten (en dus ook de nettowinst) ontbreken. Eind maart volgt het volledige rapport.
Omzetverlies in mobiel
De omzet uit kabeldiensten voor consumenten daalde licht (-0,3%), maar groeide op de zakelijke markt (+2,7%). De inkomsten uit mobiel daalden, zowel bij consumenten (-7,3%) als bij bedrijven (-14%). Het bestuur schrijft de zwakte op de mobiele markt toe aan regelgeving (roam-like-at-home, invoering Wft voor handsets, lagere termination tarieven).
De mobiele omzet bij consumenten daalde jaar-op-jaar met 17 miljoen euro. Van die 17 miljoen is 12 miljoen toe te schrijven aan regulering (RLAH en MTR) en 5 miljoen aan een combinatie van de Wft (verschuiving naar SIM-only) en kortingen op convergente abonnementen.
Op de zakelijke markt ging de mobiele omzet met 24 miljoen achteruit, waarvan 13 miljoen door prijsdruk en verschuiving van SOHO-klanten naar consumentendiensten, 7 miljoen door regelgeving (MTR en RLAH) en 4 miljoen door lagere buiten-de-bundel inkomsten.
Investeringen moeten omlaag
De investeringen (capex) bedroegen 244 miljoen euro, ofwel 24 procent van de omzet. Over heel 2017 was de capex 21 procent van de omzet.
De doelstellingen voor geheel 2018 bestaan uit een vlakke EBITDA, investeringen op 20-22 procent van de omzet en uitkering aan de aandeelhouders van 600-800 miljoen euro. Dat laatste bestaat zowel uit dividend als uit rente en aflossingen. Over geheel 2017 werd meer uitgekeerd aan beide moeders dan oorspronkelijk voorzien was: 905 miljoen versus 750 miljoen euro.
Op termijn moeten de investeringen, als deel van de omzet, terug naar de 'high teens' (dus ca. 17-19%).
Vast: bijna geen klanten verloren
In het kwartaal kwamen er 6.900 netwerkaansluitingen bij tot een totaal van 7,14 miljoen. Het totaal aantal kabelklanten daalde met (slechts) 1.400 tot 3,92 miljoen, waarmee de bezettingsgraad van het netwerk marginaal afnam tot 54,9 procent. De onderneming zegt dit te danken aan de aandacht voor content (Ziggo Sport, HBO).
Het totaal aantal verkochte diensten steeg met 23.700 tot 9,71 miljoen ofwel 2,48 per klant (vorig jaar 2,44). Ten aanzien van de individuele kabeldiensten was de ontwikkeling als volgt:
- Analoge TV -16.600 tot 550.400.
- Digitale TV +15.000 tot 3,36 miljoen. Het aantal next-gen boxen (Megabox XL) groeide naar 1,29 miljoen.
- De verhouding digitaal/analoog staat daarmee op 86/14, tegen 84/16 een jaar geleden.
- Breedband +23.600 tot 3,24 miljoen.
- Vaste telefonie +1.700 tot 2,55 miljoen.
De mate van bundeling verschoof van single play (TV-only) naar double play, terwijl triple play stabiel bleef in het kwartaal. De verhouding van de multiplays 1P/2P/3P ligt nu bij ongeveer 17/18/65. Een jaar geleden was dat 20/17/63.
De ARPU per maand per huishouden steeg jaar-op-jaar met 3 procent naar afgerond 47 euro.
Mobiel: postpaid-ARPU omlaag, convergentie omhoog
In het kwartaal gingen 5.900 postpaidklanten verloren tot 4,06 miljoen. De onderneming rapporteert echter positieve net additions van 9.500 en 14.000 organic additions. De migratie van Ziggo Mobiel is afgerond met een overzetting van 200.000 klanten naar het Vodafone-merk.
In prepaid was het verlies 74.600 tot 830.000. De verhouding postpaid/prepaid kwam daarmee uit op 83/17, tegenover 79/21 een jaar geleden.
De prepaid-ARPU was jaar-op-jaar min of meer stabiel op afgerond 3 euro, maar de postpaid-ARPU ging fors omlaag, van 28 naar 25 euro.
De bundeling van vast en mobiel (convergentie, FMC) groeide uit tot 876.000 huishoudens, na een kwartaalwinst van 99.000. Daarmee heeft 21 procent van de kabelklanten tevens postpaid en andersom heeft 60 procent van de postpaidklanten tevens vaste diensten. Verder steeg het aantal gebruikers van de Ziggo Go app met 25 procent tot 1,19 miljoen.