Deloitte: grote veranderingen in de markt voor roaming

Nieuws Mobiel Europa 1 MEI 2014
Deloitte: grote veranderingen in de markt voor roaming

De markt voor roaming staat voor grote veranderingen, stelt Deloitte in een white paper over het beleid van Brussel op het gebied van roaming. Mobiele operators kunnen op meerdere manieren reageren, maar de inkomsten lopen hoe dan ook terug. Het adviesrapport is geschreven door Patrick Steemers, partner bij Deloitte Consulting Nederland. Steemers richt zich op de sector TMT.

Deloitte schat de inkomsten uit roaming op 5 à 6 procent van de omzet, 4,8 tot 5 miljard euro per jaar. Die omzet staat onder druk door de veranderingen die de Europese Commissie aankondigt. Het volume aan roamingverkeer groeit weliswaar, maar dat kan de daling van de gereguleerde tarieven niet compenseren.

Operators hebben onder de regelgeving meerdere mogelijkheden om hun strategie aan te passen. Uiteindelijk zou er een gemeenschappelijke interne markt voor mobiele diensten kunnen ontstaan, maar voordat het zo ver is, kunnen ‘Roam like Home’ en alternatieve roaming providers (ARP’s) hun invloed uitoefenen.

‘Roam like Home’

Enkele operators hebben ‘Roam like Home’ gelanceerd, waarbij bellen in het buitenland uit de bundel komt. De tarieven blijven echter ondoorzichtig, omdat elke operator bijkomende voorwaarden oplegt.

Een andere mogelijkheid is dat er alternatieve roaming providers de markt betreden. Klanten kunnen een apart contract afsluiten, naast hun eigen bundel. Bestaande MNO’s of MVNO’s zouden alternatieve roamingplannen kunnen aanbieden, maar ook nieuwkomers van buiten. OTT-spelers kunnen hun diensten aanbieden. Een vierde mogelijkheid is verticaal geïntegreerde bedrijven, zoals reisorganisaties.

Deloitte maakt niet duidelijk wat de kansen zijn voor alternatieve roaming providers. (ARP’s). Roam like home is een sterk alternatief en de continue druk op de tarieven maakt dat de marges heel klein zijn.

Strategie

Operators kunnen drie dingen doen. Het eerste is afwachten wat er gebeurt en de huidige tarieven en bundels aanbieden. Deze strategie werkt bij zakelijke klanten die niet gauw overstappen.

Operators kunnen ook ‘Roam like Home’ aanbieden en een ‘first mover advantage’ proberen te veroveren. In Frankrijk is echter gebleken dat de andere operators meteen reageerden.

De derde optie is om ‘Roam like Home’ agressief aan te bieden en te proberen marktaandeel te veroveren. Dat is echter alleen mogelijk voor een efficiënte MNO, of challenger die weinig (roaming) te verliezen heeft. De kansen voor alternatieve roaming providers worden in dit scenario nog kleiner dan ze al waren.

Andere dreigingen

Deloitte ziet ook nog andere factoren in het spel, buiten de roaming verordening van de Europese Commissie. Consolidatie tot pan-Europese operators met een thuisnetwerk is een zo’n trend.

Ten tweede zouden de aanbieders prijsverschillen tussen landen kunnen gebruiken voor de handel in simkaarten. Bij wijze van spreken zou iedereen met een simkaart uit Litouwen kunnen gaan bellen, maar waarschijnlijk komen er in de definitieve voorstellen van Brussel maatregelen om dat tegen te gaan via fair use policies.

Tot slot is er altijd de dreiging van OTT-aanbieders als Google, Skype, WhatsApp en de mogelijkheid dat de simkaart de facto verdwijnt en daarmee de vaste koppeling tussen telefoon en contract.

Samengevat stelt het rapport dat operators op korte termijn nog kunnen proberen om hun inkomsten te beschermen, maar dat op middellange termijn ‘Roam like Home’ er zeker komt. Op langere termijn zal de Europese markt meer als één markt functioneren, waardoor de extra inkomsten van roaming zeer beperkt zijn.

Gerelateerde artikelen