
43 procent van de bedrijven in Nederland biedt werknemers de mogelijkheid tot flexibel werken. 37 procent van de werknemers maakt van deze mogelijkheid gebruik. Dat blijkt uit onderzoek van Vodafone naar de invloed van maatschappelijke veranderingen op werknemersproductiviteit. Vodafone stelt daarbij dat digitalisering een belangrijke ondersteunende factor is.
De overgrote meerderheid van de werknemers ervaart volgens de studie flexibel werken als een positieve verandering. Werknemers die zelf kunnen kiezen waar en hoe ze werken, voelen ze zich productiever (49%) en meer betrokken bij hun werk. Van de werknemers die flexibel kunnen werken voelt 80,9 procent zich betrokken bij hun werkgever, ten opzichte van 68 procent van werknemers die deze mogelijkheid niet hebben.
Verschillende generaties met verschillende wensen op de werkvloer, een verdere globalisering en een toename van het aantal jobhoppers vragen volgens Vodafone om een nieuwe aanpak van werknemersproductiviteit. Flexibel werken is voor werknemers niet langer een wens, het is een verwachting. Bedrijven die daar slim op inspelen krijgen daar extra productiviteit voor terug.
Samenwerking met IT nodig
Flexibel werken kan gezien worden als een krachtig managementinstrument, maar om het te laten slagen is het belangrijk dat een bedrijf een cultuurverandering doormaakt. Hier ligt een belangrijke rol voor management en HR, die intensief moeten samenwerken met de IT-afdeling. Er bestaat in Nederland een solide basis voor een flexibele werkcultuur. Zo heeft bijna 75 procent van de leidinggevenden interesse in de digitalisering van de werkomgeving, terwijl 55,8 procent hier daadwerkelijk mee bezig is.
Vooralsnog krijgen voornamelijk hoger opgeleiden en jongeren de mogelijkheid om flexibel te werken. Van de werkenden jonger dan 40 jaar heeft 56 procent de mogelijkheid om zelf te bepalen waar ze werken, tegen 44 procent van de werkenden ouder dan 40 jaar. Jongere generaties zijn meer gewend om flexibel te werken, weten digitaal beter hun weg te vinden en zijn op de hoogte van de nieuwste sociale- en communicatietechnieken.
Meegaan met digitalisering nodig
Flexibel werken is niet alleen voordelig voor de werknemer, ook de werkgever plukt hier de vruchten van. Bedrijven die niet mee gaan met de verdere digitalisering, lopen het risico ingehaald te worden. Meer dan de helft (64%) van de werkenden is zelfs van mening dat verdere digitalisering van de werkomgeving cruciaal is voor het voortbestaan van hun organisatie.