
Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat ziet voorlopig geen reden om Xiaomi-telefoons te mijden door de onthullingen van het Nationale Cyber Security Centrum van Litouwen (NKSC). Dat schreef in september bewijs gevonden te hebben dat Xiaomi-smartphones over een contentfilter beschikken. Daardoor kunnen 'verboden termen' worden geblokkeerd. De Litouwse regering adviseerde daarom consumenten om geen telefoons van het Chinese merk te kopen.
Demissionair minister van EZK Stef Blok schrijft in een antwoord op Kamervragen van VVD-Kamerlid Queeny Rajkowski dat er voor Nederland op dit moment geen aanleiding is om een 'dergelijk zwaarwegend advies' af te geven. Wel merkt Blok op dat de Nederlandse wet- en regelgeving van toepassing is op de software die zich op Nederlandse telefoons bevindt. De betreffende toezichthouders en instanties, de Autoriteit Persoonsgegevens en het College voor de Rechten van de Mens, kunnen besluiten aanvullend onderzoek te doen wanneer zij daar aanleiding toe zien.
De software is in Nederland overigens niet geactiveerd, maar het NKSC sluit niet uit dat deze op afstand alsnog geactiveerd zou kunnen worden.
Xiaomi is een van de snelst groeiende smartphonemerken. Het bedrijf rapporteerde in het tweede kwartaal een stijging van 87 procent in smartphonezendingen, waarmee het bedrijf wereldwijd de tweede grootste smartphonefabrikant ter wereld zou zijn. Volgens Omdia is Xiaomi echter inmiddels teruggezakt naar de derde plaats, achter Samsung en Apple.