Minister de Jonge: 'Geen indicaties dat lek bij coronatestbedrijf is misbruikt'

News General Netherlands 25 AUG 2021
Minister de Jonge: 'Geen indicaties dat lek bij coronatestbedrijf is misbruikt'

Demissionair minister Hugo de Jonge van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), heeft in een reactie op kamervragen aangegeven dat er geen indicaties zijn dat het lek bij het coronatestbedrijf Testcoronanu is misbruikt door kwaadwillenden. In juli bracht een journalist van RTL naar buiten dat door een lek bij dit testbedrijf het voor iedereen mogelijk was om valse test- en toegangsbewijzen te genereren voor de CoronaCheck-app. Daarnaast zouden de gegevens zijn gelekt van ruim 60.000 mensen die een coronatest hebben laten doen bij het bedrijf.

RTL Nieuws beschreef hoe gebruikers 'kinderlijk eenvoudig' hun eigen test konden laten toevoegen. Na het toevoegen van twee regels code konden zij een geldig CoronaCheck-bewijs krijgen, zonder dat zij daadwerkelijk genezen zijn van corona of gevaccineerd of negatief getest zijn. Het was daarnaast ook mogelijk om gegevens van anderen aan te passen, waardoor kwaadwillenden negatieve tests zouden kunnen veranderen in positieve of de testdatum aan zouden kunnen passen. Minister de Jonge schrijft in zijn kamerbrief dat er geen signalen dat andere mensen buiten de RTL-journalist die het lek aan het licht bracht valse coronacertificaten hebben gegenereerd.

Gegevens 60.000 getesten lagen op straat

Het lek zorgde er ook voor dat mensen toegang konden krijgen tot de gegevens van ruim 60.000 mensen die een coronatest hadden laten afnemen bij Testcoronanu. Het gaat daarbij om namen, woonadressen, e-mailadressen, telefoonnummers, Burgerservicenummers, paspoortnummers en medische gegevens zoals of je positief of negatief bent getest.

Het testbedrijf was aangesloten bij het initiatief Testenvoorjereis.nl, dat voor vanuit de overheid betaalde coronatests verzorgd voor Nederlanders die naar het buitenland reizen. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft na melding van RTL Nieuws Testcoronanu meteen afgesloten van zijn systemen. De Autoriteit Persoonsgegevens heeft het bedrijf daarnaast opgedragen per direct te stoppen met testen. Het bedrijf mag pas weer beginnen als "de veiligheid en betrouwbaarheid zijn gegarandeerd", aldus de AP. Testcoronanu verzoekt zijn klanten hun boeking te annuleren en een nieuwe boeking te maken bij een andere testaanbieder. 

Gerelateerde artikelen