
Volledig gescheiden ICT-netwerken zijn geen optie voor Nederland. Dat meldt minister Opstelten aan de Tweede Kamer. Op verzoek van de Kamer is er een onderzoek gedaan naar de haalbaarheid van een volledig gescheiden netwerk voor vitale sectoren, binnen het actieplan bij de Tweede Nationale Cybersecurity Strategie (NCSS-2).
Er zijn wel gedeeltelijk gescheiden netwerken, maar het volledig afzonderen is te duur en brengt andere veiligheidsrisico’s met zich mee. Dit geldt eveneens voor het gesloten maken van delen van het internet.
Een deel van de aanbevelingen uit het rapport van Pwc is al uitgevoerd, een deel is nog gaande. De overheid concentreert diensten in vier eigen datacenters en voorziet die van “ophaalbruggen” voor crisissituaties.