
Smartphones, tablets en smart tv’s concurreren steeds meer met spelcomputers (consoles). De markt voor online en mobiel gaming groeit de komende vijf jaar harder dan die van consoles. Zo stijgen de bestedingen in Nederland aan online gaming jaarlijks met 5,6 procent tot 320 miljoen euro in 2017. De consolemarkt groeit duidelijk minder sterk, aldus het PwC-rapport ‘Gaming in the Netherlands’. Volgens PwC leidt de opkomst van online gaming leidt tot nieuwe verdienmodellen, maar vormt de massale adoptie van het free-to-play’-model ook een gevaar voor game-ontwikkelaars.
Sneller (mobiel) internet, de hoge penetratie van breedband en het groeide gebruik van social media vormen de belangrijkste pijlers onder de groei van online en mobile gaming. De komst van nieuwe spelconsoles zoals de PS4 en Xbox One zorgen weliswaar ook voor groei in deze markt (jaarlijks gemiddeld 4,3% tot 258 miljoen euro in 2017), maar dit blijft achter bij de verwachte omzet voor online en mobiel gamen (320 miljoen euro).
In 2008 was de Nederlandse spelconsolemarkt nog goed voor 300 miljoen euro. Vorig jaar gaven Nederlandse consumenten voor het eerst meer geld uit aan online gaming dan aan console gaming. Vooral gamen op de mobiel wordt steeds populairder. De Nederlandse bestedingen aan mobile gaming stijgen de komende vijf jaar gemiddeld met 7,4 procent op jaarbasis.
PwC stelt dat de verdienmodellen veranderen. Veranderende speelwensen (op elk device, los van het besturingssysteem en of het thuis of onderweg is) vragen volgens PwC ook om nieuwe manieren om geld aan gaming te verdienen. Free-to-play is daarom in opkomst. Bij steeds meer online games wordt er alleen betaald voor extra’s in het spel, zoals outfits of reclamevrij spelen. Dat werkt drempelverlagend, terwijl de vaak kleine transactiebedragen bij grote aantallen spelers toch voor een grote omzet kunnen zorgen. Ruim een derde van de onderzochte Nederlandse gamers (vooral jongeren en mannen) is bereid te betalen voor extra game content. In Duitsland bijvoorbeeld is dat slechts 18 procent.
Het gevaar van free-to-play kan zijn dat een groeiende meerderheid van spelers kiest voor de gratis variant, onder meer omdat men de prijs-kwaliteit verhouding van geboden extra’s niet goed vindt. De uitdaging voor speluitgevers is om gamers te blijven overtuigen van de waarde van zowel games als van het nut van virtuele items. De ontwikkeling van big data biedt wellicht uitkomst, meent PwC. Spelontwikkelaars kunnen met behulp van big data beter inspelen op de individuele wensen van gamers.