
RTL Nederland heeft EUR 8.500 betaald als losgeld na een ransomware-aanval, meldt RTL Nieuws zelf. De aanval was op 9 september, maar werd door RTL vrij snel afgeslagen. De aanvallers kwamen binnen nadat ze de inloggegevens van een medewerker van een externe beheerpartij hadden buitgemaakt. Er was geen verdere beveiliging ingesteld, zoals tweestapsverificatie.
Een aantal computers, servers en systemen binnen het Hilversumse kantoor van RTL werd gegijzeld door cybercriminelen en deels ontoegankelijk gemaakt. De redactie van RTL Nieuws en de advertentieverkoop waren deels getroffen.
Schadeherstel en losgeld
RTL Nederland heeft gereageerd door de getroffen systemen te isoleren en met FOX-IT het lek te dichten en de niet-aangetaste back-ups te installeren. Na contact met de aanvallers heeft RTL alsnog het losgeld betaald: de volle vraagprijs was USD 10.000 (EUR 8.500) in bitcoin. Het is onduidelijk waarom dit bedrag zo opvallend laag is. Het bedrijf zegt te hebben betaald, omdat de betaling mogelijk getraceerd kan worden naar verdachten.
Het ministerie van Justitie en Veiligheid overweegt om het betalen van losgeld strafbaar te stellen, met het argument dat misdaad niet mag lonen.