
De thuiskopieheffing op nieuwe smartphones gaat op 1 januari omhoog. Het tarief wordt met 1,20 euro verhoogd tot 4,70 euro per apparaat. De reden is dat de (interne) opslagcapaciteit van smartphones meegroeit met de markt. De heffing is ingevoerd omdat consumenten van muziek die ze eenmalig gekocht hebben, op CD of mp3, vaak een kopie maken voor andere apparaten in huis. Nieuw is de thuiskopieheffing voor smartwatches van 1,20 euro. Smartwatches hebben vaak ook enkele GB’s aan opslagcapaciteit die ook voor muziek kan worden gebruikt.
Op een USB-stickje komt 0,60 euro heffing. De tarieven gelden van 1 januari 2018 tot en met 31 december 2020. Smartphones vallen nu in het hoogste tarief. De heffingen op laptops en tablets zijn verlaagd, van 3,50 euro tot 2,60 euro. De opslag voor deze apparaten verschuift naar de cloud.
De doelgroepen van de Thuiskopieheffing zijn teleurgesteld. NLConnect noemt het stelsel achterhaald, door de opkomst van streaming. Ook de producenten en importeurs van hardware (zowel van lege DVD's als van elektronica) willen lagere of geen belastingen op hun producten.