BlackBerry verder onderuit in VS, Europese markten

Commentary Wireless Global 23 JAN 2013
BlackBerry verder onderuit in VS, Europese markten

CEO Thorsten Heins geeft de voorkeur aan strategische samenwerking of het onder licentie uitgeven van het BlackBerry-platform, maar als het niet anders kan dan zal Research In Motion (RIM) er wat smartphones betreft de brui aan geven.

Dat betekent dat in het ergste geval de hardwaredivisie van het bedrijf in de verkoop zal gaan. Over mogelijke kopers wordt inmiddels al druk gespeculeerd, al wordt door hen in alle talen gezwegen.Vorig jaar doken ook geruchten op over andere assets die RIM van de hand zou willen doen zoals de enterprise unit, dat in de belangstelling zou staan van IBM. RIM verkocht vorig jaar het in 2011 aangekochte NewBay aan Synchronoss Technologies.

De Canadese overheid is inmiddels in alle staten: RIM wordt niet zomaar aan een buitenlandse partij weggegeven. Canada beroept zich daarbij op de Investment Canada Act, een wetgeving die bekijkt in hoeverre een overname door een buitenlandse partij negatieve invloed heeft op de Canadese economie. 

Het kan namelijk nog alle kanten op met RIM. De beurs reageert namelijk ook positief op de marktsignalen ten aanzien van de ontvangst van BlackBerry 10, het vernieuwde platform dat met gaan concurreren met Google’s Android, Apple’s iOS en Microsofts Windows Phone. Zo zouden mobiele providers – in de VS de belangrijkste distributiekanalen voor smartphones – zich tevreden tonen over de laatste verrichtingen van RIM.

Eind deze maand zal het bedrijf uit de doeken doen waar het zo zorgvuldig naartoe heeft gewerkt: een vernieuwd mobiel besturingssysteem vergezeld door twee smartphones. RIM bracht vorig jaar geen enkel nieuw model op de markt en dat is te merken. Uit recente data van het Kantar Worldpanel Comtech blijkt dat BlackBerry in de vijf belangrijkste Europese markten flink aan marktaandeel heeft moeten inleveren.

In de 12 weken eindigend op 23 december behaalden BlackBerry in het Verenigd Koninkrijk (VK) een marktaandeel van 6,4 procent tegenover 16 procent een jaar eerder. Een daling dus van bijna tien procent. In Frankrijk ging het al niet veel beter met een marktaandeel van 4,7 procent tegenover 12,9 procent een jaar eerder. In Spanje kelderde het marktaandeel met maar liefst 14,4 procent naar 2,5 procent terwijl BlackBerry in Italië niet verder kwam dan een aandeel van 2,4 procent.

Gemiddeld zakte BlackBerry in de EU5 weg van ruim tien procent marktaandeel eind 2011 naar vier procent een jaar later. Hoewel de zaken er in Europa niet goed voor staan, delft BlackBerry in de strategisch belangrijke Amerikaanse markt nog meer het onderspit. In de VS daalde het aandeel van BlackBerry binnen een jaar van 6,1 procent naar 1,1 procent.

Het zijn niet alleen Android en iOS die BlackBerry in de marge drukken. Volgens Kantar laat Windows Phone zich steeds vaker gelden. In de EU5 steeg Windows Phone binnen een jaar van 2,6 procent marktaandeel naar 5,4 procent.

RIM geeft hoog op van zijn prestaties in opkomende markten, met name Afrika. In een blog post van eind vorig jaar rept het bedrijf over een marktaandeel van 70 procent in Zuid-Afrika terwijl het in Nigeria ongeveer de helft van de markt bedient. Ook Indonesië geldt voor RIM als groeimarkt. In die markten doen dit jaar echter nieuwe besturingssystemen hun intrede zoals Tizen, Ubuntu en Firefox OS.

Zoals de zaken er nu voor staan, lijkt RIM in zijn belangrijkste markten de derde plek achter Android en iOS weg te geven aan Windows Phone. Het is de vraag of eind deze maand, bij de release van BlackBerry 10, de wedloop nieuw leven kan worden ingeblazen.

Related Articles