
Opvallend is dat RTL Nederland, na Duitsland, Frankrijk en Fremantle, de vierde bedrijfsactiviteit in omzet gemeten, een wat andere richting kiest dan het moederbedrijf, al is geen directe tegenstelling. RTL kiest voor 'total video', RTL NL voor 'fan centric'. Wel is er bij RTL al sprake van diversificatie, bijvoorbeeld in de vorm van Fremantle (productie), SpotX (ad tech) en de MPN-business (YouTube-kanalen).
De koerswijziging is ongetwijfeld ingegeven door zowel de resultaten van RTL NL als door de marktomstandigheden. De omzet daalt, enigszins gemaskeerd door de groei van Videoland. Bij de Q4-cijfers merkte het management op: "linear viewing drops faster than in surrounding countries". Het is een trend die we kennen van de cijfers van de Stichting KijkOnderzoek.
De strategie ziet er ambitieus, om niet te zeggen onrealistisch, uit. Er zijn namelijk een paar beren op de weg:
- RTL is van oorsprong een business-to-business (B2B) bedrijf, zonder een directe relatie met de kijker. Met Videoland komt daar verandering in, maar het is onduidelijk hoe en met welke merken RTL NL zich verder wil ontwikkelen tot B2C-bedrijf.
- Een investering van tientallen miljoenen is voor een onderneming als RTL NL (EBITDA 2017: 73 miljoen euro) zeer fors. Kan het beursgenoteerde RTL voldoende geduld kan opbrengen? Het belooft zijn aandeelhouders immers een forse pay-out (50-75% van het nettoresultaat). Desgevraagd antwoordt de onderneming, via de RTL Group, bevestigend.
- De concurrentie op de (brede) videomarkt is enorm, maar ook op het segment waar RTL NL op mikt (Nederlandstalig). Het loopt uiteen van YouTube, originals van Netflix, concurrerende VOD-diensten en de collega-broadcasters (vooral Talpa) tot printbedrijven met video-ambities, zoals TMG/Mediahuis, De Persgroep (met EndemolShine) en Sanoma.
De concurrentie om 'eye-balls' en 'advertsing dollars' is groot. Ook Talpa/John de Mol wil het advertentie-duopolie van Google en Facebook doorbreken maar in een angelsaksisch geöriënteerd land zoals Nederland zal dat niet meevallen. En het aanboren van nieuwe inkomstenbronnen met een B2C-strategie is al niet minder uitdagend.