UPC experimenteert in OTT-markt met MyPrime

Commentary Video Netherlands 2 APR 2014
UPC experimenteert in OTT-markt met MyPrime
UPC lanceert de SVoD-dienst MyPrime. UPC-klanten krijgen hiermee toegang tot ruim 1000 films en ruim 1000 afleveringen van tv-series. MyPrime is vanaf 1 april een standaard onderdeel van de nieuwe Alles-in-1 Power en Extra Power pakketten. Klanten die gebruikmaken van andere pakketten, kunnen MyPrime los bestellen voor 6,50 euro per maand. Alle films en series zijn dan gratis te bekijken. UPC bood al langer VoD-diensten aan die in de huidige vorm blijven bestaan.

Het kabelbedrijf spreekt in het persbericht van een gratis onderdeel voor de nieuwe Power en Extra Power-abonnees. Dat is echter maar zeer gedeeltelijk waar. Alleen de klanten die na september 2013 een Power of Extra Power pakket inclusief Horizon Mediabox hebben besteld, krijgen de komende maand automatisch toegang tot MyPrime. 

De nieuwe Power en Extra Power-pakketten zijn 5 euro per maand duurder gemaakt. In de nieuwe pakketten is de Horizon Mediabox weer standaard opgenomen, waar UPC dit enkele maanden geleden afschafte omdat er veel klachten over bestonden. Deze Mediabox kostte los 7,50 euro per maand en deze kosten vervallen nu. Netto betalen nieuwe klanten dus 2,50 euro per maand minder en krijgen daarvoor MyPrime en (verplicht) de Horizon Mediabox. 

Voorheen betaalden de klanten 47,50 euro (Power) of 62,50 euro (Extra Power) per maand, nu is dat respectievelijk 52,50 en 67,50 euro per maand. Bij triple play verschuift de prijs van 50 naar 55 euro (Power) en van 65 naar 70 euro (Extra Power).

UPC bijt het spits af qua SVoD-aanbod onder triple play-aanbieders. Concurrenten van UPC, zoals KPN en Vodafone, en ook Ziggo zullen naar verwachting soortgelijke stappen ondernemen. KPN biedt met Spotify bijvoorbeeld al muziekdiensten voor premiumklanten. Het is voor alle partijen zoeken hoe het een deel van de OTT-markt kan meepikken. 

De beperking waarmee alle Nederlandse aanbieders te maken hebben, is de prijsdruk. Ze moeten steeds meer weggeven (snelheidsverhogingen, content, bellen, etc.) voor dezelfde prijs. De premiumcontent blijft achter de betaalmuur en er is geen geld om eigen kwaliteitscontent – denk aan House of Cards of Game of Thrones – te creëren. SVoD-aanbieders kopen content in en betalen hiervoor per abonnee aan de filmmaatschappij (in het geval van UPC dus in eerste instantie de Alles-in-1 Power en Extra Power klanten). Sommige maatschappijen (bijvoorbeeld Disney) rekenen een minimum aantal abonnees, ongeachte de grootte van het klantenbestand. 

UPC doet met MyPrime een voorzichtige stap, die weliswaar qua prijs met bijvoorbeeld Netflix kan wedijveren, maar op inhoud een enorme achterstand heeft. Telecompaper verwacht dan ook dat de impact op de markt gering zal zijn. 

  • Voor de premiumklanten van UPC is de lancering een mooie geste. Zij krijgen toegang tot een redelijk uitgebreide database van titels. Dit kan interessant zijn voor de niet-premiumklanten om te upgraden, maar zij krijgen dan met de nieuwe prijzen te maken en de verplichte afname van de Horizon Mediabox. Of niet-UPC-klanten de overstap maken voor deze dienst, is verre van zeker.
  • Het aanbod in MyPrime bestaat uit films in SD-kwaliteit, voornamelijk uit het vorige decennium (72 procent is ouder dan vijf jaar, bij Netflix is dit 55 procent, zie ook grafiek onderaan). De nieuwe films die UPC aanbiedt, blijven vooralsnog in het VoD-aanbod beschikbaar en dienen dus per stuk betaald te worden. Hetzelfde geldt voor de series. 
  • Klanten van UPC kunnen zich ook abonneren op SVoD-diensten als Netflix of HBO. De laatste is weliswaar veel duurder (15 euro per maand, Netflix 8 euro per maand), maar in beide gevallen geldt dat het aanbod recenter is en in veel gevallen in HD-kwaliteit. 
  • Een andere tekortkoming bij de VoD-diensten van UPC  is dat de content niet op Android-schermen te bekijken is. Het MyPrime-aanbod kan, afgezien van het tv-toestel, bekeken worden op iPad, iPhone en laptop, maar niet op Android-schermen. Het Telecompaper Consumer Panel deed onderzoek naar de gebruikte devices om Netflix-content te bekijken. Afgezien van tv (37%) en laptop (38%) blijken de tablet (27%) en de smartphone (21%) een aanzienlijk deel voor hun rekening te nemen. Als dit voor UPC MyPrime ook geldt, dan zal er ook een Android-versie moeten worden ontwikkeld om de markt zo goed mogelijk te bedienen.

Met het ‘gratis’ MyPrime aanbod wil UPC niet de inkomsten uit VoD terug zien vallen. De recente content blijft alleen tegen betaling beschikbaar, zo blijkt uit onderstaande grafiek.

Filmaanbod Netflix, UPC MyPrime

 

De markt dwingt UPC en andere spelers tot het inspelen op de OTT-trend. Over the top is populair. MyPrime is een eerste stap op contentgebied, maar het heeft wat weg van een gedwongen experiment waarbij er op meerdere vlakken concessies worden gedaan aan het bestaande aanbod. De keuzes voor oudere titels, SD-kwaliteit en het niet ondersteunen van Android maken dat het niet direct impact op de consumentenmarkt zal hebben. Het is niet onwaarschijnlijk dat UPC bepaalde onderdelen op termijn nog gaat aanpassen. Tegelijkertijd vergt het wel een investering van UPC die de marges weer verder omlaag brengen, zoals het kabelbedrijf al een paar kwartalen ondervindt.

 

Related Articles