ACM legt KPN last onder dwangsom op voor onterechte toeslagen gespreksafgifte

Nieuws Algemeen Nederland 12 MRT 2019 Bijgewerkt: 12 MRT 2019
ACM legt KPN last onder dwangsom op voor onterechte toeslagen gespreksafgifte

KPN berekent onterecht toeslagen op tarieven voor het doorzetten van gesprekken van andere mobiele aanbieders. Betreffende telecomaanbieders (waaronder naar eigen zeggen Belcentrale) betalen dus te veel aan KPN. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt KPN daarom een last onder dwangsom op. Die last bedraagt EUR 100.000 per dag, met een maximum van EUR 1 miljoen. KPN is in beroep gegaan.

KPN rekent voor een aantal telecomaanbieders een toeslag voor gespreksafgifte, het doorzetten van gesprekken van die aanbieder naar een eindgebruiker van KPN. Het betreft de dienst Premium Transit Connect Service, die wordt afgenomen door kleinere telecomaanbieders. Via deze dienst biedt KPN vaste gespreksafgifte, mobiele gespreksafgifte en transit aan over één IP-interconnectie. Bij de mobiele afgiftetarieven berekende KPN een toeslag.

Geen toeslag op maximumtarief

De ACM ziet toe op maximumtarieven voor zowel vaste als mobiele gespreksafgifte. KPN is van mening gerechtigd te zijn om, bovenop het maximumtarief, een toeslag in rekening te brengen voor de Premium Transit Connect Service. De ACM oordeelt nu dat KPN zich dient te houden aan het maximumtarief. De ACM dwingt KPN daarom om de juiste tarieven te rekenen, zowel in de toekomst als met terugwerkende kracht, vanaf 12 juli 2017.

In 2017 publiceerde de ACM het Marktanalysebesluit vaste en mobiele gespreksafgifte. In dit besluit worden onder andere de maximumtarieven vastgesteld die telecomaanbieders elkaar in rekening mogen brengen voor het doorzetten van gesprekken naar elkaars gebruikers. 

De telefoonaanbieder van de persoon die wordt gebeld, vraagt voor het gebruik van zijn netwerk een vergoeding aan de aanbieder van de bellende kant, het gespreksafgiftetarief. De beller kan niet kiezen door welke aanbieder zijn gesprek wordt afgewikkeld. Iedere aanbieder van deze dienst heeft dus een monopolie op zijn eigen netwerk. Zonder regulering kunnen de tarieven voor gespreksafgifte daardoor te hoog worden. Daarom stelt de ACM de maximumtarieven voor zowel vaste als mobiele aanbieders vast.

Standpunten onverenigbaar

ACM begon in februari 2018 met onderzoek naar de toeslagen bovenop de maximumtarieven. Sindsdien bleven de standpunten van de twee partijen onverenigbaar met elkaar. Zo is de operator het oneens met het standpunt van de ACM dat de dienst Premium Transit Connect Service kwalificeert als mobiele gespreksafgifte onder het Marktanalysebesluit. KPN betoogt dat er sprake is van indirecte interconnectie voor het afwikkelen van verkeer naar mobiele bestemmingen van KPN.

De toezichthouder stelt nu dat de overtreding nog niet gestopt is. KPN heeft vier weken na dagtekening van het ACM-besluit de tijd om de overtreding te stoppen en met terugwerkende kracht tot 12 juli 2017 terug te draaien. Gebeurt dat niet, dan zal de last onder dwangsom opgeëist worden.

Statement KPN

In een reactie tegenover Telecompaper heeft KPN bij monde van woordvoerder Stijn Wesselink aangegeven dat KPN uitgebreid overleg heeft gehad met de ACM, maar niet tot overeenstemming is kunnen komen. KPN zal voldoen aan de last onder dwangsom, maar kondigt daarbij aan in bezwaar te zullen gaan tegen de uitspraak van de ACM. 

Updates
12 MRT 2019 - Statement KPN toegevoegd

Categorieën:

Bedrijven:

KPNACM

Landen:

Gerelateerde artikelen