
Het BIPT heeft een nieuw besluit genomen over het naast elkaar bestaan van GSM-R en GSM-900 van de mobiele operators. Het GSM-R netwerk van Infrabel behoudt de frequentiebanden 876,1-879,9 MHz met duplex in 921,1-924,9 MHz. De openbare mobiele netwerken zitten in de frequentiebanden 880,1-914,9 MHz en 925,1-959,9 MHz.
De interferentie van GSM-R en GSM speelt al geruime tijd. De apparatuur in locomotieven filtert de GSM-signalen niet weg en veroorzaakt daardoor storingen. De spoorsector heeft vier jaar de tijd gekregen om de oude apparatuur te vervangen, namelijk tussen 1 augustus 2015 en 31 juli 2019. De mobiele operators moeten het uitgestraald vermogen beperken van mobiele antennes in de nabijheid van spoorlijnen.
Complexe systemen op Thalys
De Belgische spoorwegen NMBS liggen op schema met de vervanging van de apparatuur. Vervoerder Thalys heeft daarentegen in 2018 gevraagd om een verlenging van de termijn. Het bedrijf rijdt met zijn HSL door vier landen en moet daarvoor in elke cabine negen verschillende communicatiesystemen installeren en geleidelijk vernieuwen. Die migratie kost meer tijd.
Het BIPT heeft het voorgenomen besluit in mei geconsulteerd. In die openbare consultatie hebben de mobiele operators begrip getoond voor de situatie, maar wel gevraagd om een beperkte uitzondering.
Het BIPT staat die verlenging nu toe, bij besluit van 29 juli. Dit nieuwe besluit geldt voor de periode tot 31 juli 2020 voor specifieke trajecten: de hogesnelheidslijnen HSL3 (tussen Chênée en Hergenrath) en HSL4 (tussen Antwerpen en de Nederlandse grens) en de conventionele lijn L73 tussen De Panne en Diksmuide.