Britse mededingingsautoriteit legt Facebook boete van GPB 50 miljoen op

Nieuws Algemeen Verenigd Koninkrijk 20 OKT 2021
Britse mededingingsautoriteit legt Facebook boete van GPB 50 miljoen op

Facebook heeft een boete van GBP 50 miljoen gekregen van de Britse Competition and Markets Authority (CMA) voor het niet meewerken aan het onderzoek van de toezichthouder naar de voorgenomen overname van Giphy door Facebook. De CMA zei dat het erop lijkt dat Facebook opzettelijk niet alle door de toezichthouder gevraagde compliance-informatie heeft aangeleverd.

De zaak betreft een zogenaamd initieel executiebevel, uitgevaardigd door de CMA bij de start van haar onderzoek naar de overname van Giphy in juni 2020. Dit vereist dat de bedrijven afzonderlijk blijven opereren en met elkaar concurreren totdat de overname door de toezichthouder wordt goedgekeurd. Als onderdeel van het proces moest Facebook regelgevende rapporten aan de CMA verstrekken over de naleving van het bevel.

Volgens de CMA heeft Facebook "de reikwijdte van die updates aanzienlijk beperkt", ondanks herhaalde waarschuwingen van de toezichthouder. Het werd vorig jaar ook bekritiseerd door het Competition Appeal Tribunal en Court of Appeal vanwege zijn gebrek aan samenwerking met de CMA en 'wat als een risicovolle strategie kan worden beschouwd' met betrekking tot het niet naleven van de IEO en het niet up-to-date houden van de CMA zoals de IEO vereist.

De boete is een primeur voor de Britse regelgeving met betrekking tot IEO-compliance. Gezien de meerdere waarschuwingen die het Facebook gaf, zei de CMA dat het van mening was dat het niet naleven van Facebook opzettelijk was. Naast de boete van GBP 50 miljoen voor deze 'grote inbreuk' legde de toezichthouder Facebook een boete op van GBP 500.000 voor het twee keer veranderen van zijn Chief Compliance Officer zonder eerst toestemming te vragen.

Het onderzoek naar de overname van Giphy loopt nog. De CMA zei in augustus dat het zich ernstige zorgen maakte over mogelijke schade voor de concurrentie door de deal en zou corrigerende maatregelen voor de deal voorstellen. De deadline om te beslissen over de overname is 1 december.

Gerelateerde artikelen