
De Europese Commissie wil dat er een wet komt voor het reguleren van gezichtsherkenning. Dat meldde EU-parlementariër Paul Tang bij BNR. Bedrijven moeten voor het gebruik van data toestemming vragen aan gebruikers. Bij gezichtsherkenning moeten bedrijven dat in principe ook doen, maar in de praktijk gebeurt dat bij veel bedrijven (nog) niet en gebruikers zijn daar niet van op de hoogte. Europese regelgeving en strengere wetgeving moet een einde maken aan die onduidelijkheid, aldus Tang.
Wat de plannen van de Europese Commissie inzake gezichtsherkenning precies behelzen, is nog niet bekend, zei Paul Tang bij BNR. Hij gaf enkele voorbeelden van projecten waarbij gezichtsherkenning door justitie gebruikt werd voor het opsporen van criminelen. De meeste gebruikers waren daar niet van op de hoogte en sommigen wilden ook niet dat de beelden voor die doeleinden gebruikt zouden worden. Een andere toepassing is het inzetten van gezichtsherkenning door in het openbaar geplaatste (beveiligings)camera's voor het tonen van gepersonaliseerde advertenties op de smartphones van gebruikers.
Wetgeving in veel Europese landen loopt achter
Volgens Tang loopt de wetgeving in veel Europese landen op dit gebied achter bij de Europese regel- en wetgeving. Een van de issues is de onwetendheid van gebruikers - door gebrek aan informatie vanuit de bedrijven die gezichtsherkenning toepassen - over wat er met de beelden gedaan wordt en waarvoor ze gebruikt worden.
Facebook is één van de bedrijven die gezichtsherkenning inzet zonder gebruikers daarover afdoende te informeren. Van sommige niet-Europese landen, zoals China en Rusland, is inmiddels bekend dat de overheden gezichtsherkenning inzetten voor het controleren en opsporen van burgers.