
In Nederland is vorig jaar voor 180,2 miljoen euro omgezet aan muziek-CD’s, meldt de NVPI, de branchevereniging van de muziekindustrie. Dat is 9,2 procent minder dan in 2010. De bestedingen aan downloads stegen met 37 procent naar 25 miljoen euro. NVPI schat het totale omzetaandeel uit de digitale markt – downloads en streaming – op brancheniveau in op ongeveer 15 procent, tegen wereldwijd 32 procent en in de VS 50 procent. De markt als geheel daalde met 7,8 procent, van 790,5 miljoen naar 729 miljoen euro voor muziek, video en games.
De omzet uit video-on-demand wordt door GfK en NVPI geschat op 53 miljoen euro, een stijging van 51 procent ten opzichte van 2010 toen de omzet naar schatting 35 miljoen bedroeg. De omzet uit verkopen van games daalde met ruim 24 miljoen euro, tot 28 miljoen euro. Debet daaraan is dat de spelletjes op smartphones en tablets vele malen goedkoper zijn dan die op consoles.
NVPI verwacht dat in 2012 de omzetten uit digitale distributie verder zullen toenemen maar de dalingen in de verkopen van fysiek product niet volledig kunnen compenseren. De leden van de NVPI pleiten voor een downloadverbod, dat wordt gezien als voorwaarde om het legale aanbod zich te laten ontwikkelen.