Opta: strijden voor telecomtoezicht en regulering

News General Netherlands 19 APR 2011
Opta: strijden voor telecomtoezicht en regulering

2011 Staat voor Opta in het teken van de marktanalyses, die eind juni worde gepubliceerd en per 1 januari 2012 moeten gaan gelden. Tweede grote dossier is de integratie van de toezichthouders tot DNA, ‘de nieuwe autoriteit.’

Digitalisering en convergentie waren het thema van het jaarverslag 2010. Het huidige jaar staat voor Opta in het teken van de marktanalyses, die eind juni worden gepubliceerd en per 1 januari 2012 moeten gaan gelden. De marktanalyses moeten symmetrie aanbrengen en recht doen aan de convergentie, vertelde Opta-bestuursvoorzitter Chris Fonteijn bij de presentatie van Opta’s jaarverslag over 2010.

De streefdatum is 23 juni voor de publicatie van alle marktanalyses. 'Omroep' zou oorspronkelijk rond deze tijd gepubliceerd worden, maar Opta wachtte nog op externe onderzoeksrapporten. De markt moet de tijd krijgen daarop te reageren. De besluiten worden momenteel geschreven, maar de eerste contouren zijn op 14 april in de Industry Groups gepresenteerd aan marktpartijen. Die kunnen er in dit stadium nog commentaar en aanvullingen op geven.

Omroep (centraal daarin staat de vraag of kabel gereguleerd kanl worden) is de meest controversiële markt. Opta had niet verwacht dat de regulering door het CBb vernietigd zou worden op de regionale marktafbakening. Dat aspect is door de NMa en de Europese Commissie gesteund.

“Die vernietiging, daar hebben we echter mee te leven”, zegt Fonteijn. Hij onderschrijft de rol van het bestuursrecht, maar merkt op dat besluiten steeds uitvoeriger gemotiveerd worden – 400 pagina’s – en dat de rechter álle aspecten kan toetsen. “Die vonnissen worden ook steeds langer.” De toetsing door de rechter staat niet ter discussie. “Ik vind wel dat je de toetsing zou kunnen beperken.” Het is ook lastig dat Opta nog zit te wachten op het definitieve oordeel over zes besluiten, die nog bij het CBB liggen. “Bezwaar en beroep is normaal, maar de lange duur bemoeilijkt het nemen van besluiten nogal.”

Opta ‘kent de geluiden ook’ dat Liberty Global belangstelling heeft voor Ziggo, zegt Chris Fonteijn. Die fusie zou zich de komende weken kunnen ontrollen. Hij wil er niet op vooruitlopen, anders dan te zeggen dat dat ‘majeure invloed’ zou hebben op de marktanalyses. Een mogelijkheid is dat de NMa de fusie toetst en dat Opta adviseert over aanvullende voorwaarden. De andere is dat de NMa eerst een besluit neemt en Opta daarop volgend.

De nieuwe autoriteit

NMa, Opta en Consumentenautoriteit worden samengevoegd. Per 1 januari 2013 moet alle wetgeving op zijn nieuwe plek staan, wat volgens Fonteijn een erg ambitieuze planning is. Hij verwacht ook dat Den Haag de deadline van eind mei niet zal halen voor de invoering van de maatregelen uit het Europese kader. (Het overleg over cookies in de Tweede Kamer is al enkele malen uitgesteld).

Een werkgroep bereidt de fusie voor. Werktitel is DNA, De Nieuwe Autoriteit. Fonteijn benadrukt twee dingen. “Ten eerste is het een nieuwe toezichthouder, geen voortzetting van een bestaande.” De best practices van beide moeten erin terugkeren. Ten tweede stelt hij dat specifiek ex-ante toezicht nog heel erg nodig is. Fonteijn zegt na te streven dat het dna van Opta in de nieuwe toezichthouder zit. “Ex-ante, innovatief, pro-actief en met een zeker lef.”
 

Categories:

Companies:

Countries:

Related Articles