Overheid stopt 3 miljoen euro in ontwikkeling medisch portaal

Nieuws Breedband Nederland 20 MAR 2018
Overheid stopt 3 miljoen euro in ontwikkeling medisch portaal

Het Nederlandse ministerie van VWS (volksgezondheid) stopt drie miljoen euro in de verdere ontwikkeling van een raamwerk voor persoonlijke gezondheidsomgevingen (PGO's). Het doel is volgens minister Bruno Bruins (medisch Zorg, Sport) dat elke Nederlander vanaf 2019 toegang kan krijgen tot al zijn of haar medische gegevens, ongeacht waar die zich bevinden. Dat stelt de Volkskrant.

Er loopt nu een praktijkproef met de eerste standaarden van het MedMij-stelsel, dat er voor moet zorgen dat medische gegevens op een standaardwijze opgeslagen en uitgewisseld kunnen worden. In de zomer moet deze proef afgerond worden. Vanaf dat moment kunnen aanbieders van een PGO zich bij MedMij aansluiten. Toegang tot een PGO moet via elk device kunnen, van pc tot smartphone. Patiënten mogen bepalen welke zorgverleners toegang krijgen tot welke gegevens.

Toegang tot medische gegevens

Het komende jaar moeten standaarden en afspraken voor allerlei systemen en portalen (huisartsen, ziekenhuizen, fysiotherapeuten etc.) gevalideerd en afgerond worden. Ook aanbieders van dergelijke systemen (zoals een ziekenhuis-EPD) kunnen deze standaarden dan doorvoeren zodat een PGO er toegang toe kan krijgen. De beveiliging ervan zal volgens Patiëntenfederatie Nederland - mede-initiatiefnemer van MedMij - beter zijn dan via DigiD, het beveiligde digitale communicatiesysteem van de overheid.

Nadat in 2011 de komst van één landelijk EPD (elektronisch patiëntendossier) door de Eerste Kamer wegens privacyzorgen werd afgewezen, hebben branche- en koepelorganisaties uit de zorg diverse platforms en initiatieven opgezet om opslag en uitwisseling van medische gegevens te standaardiseren. Behalve MedMij zijn dat onder meer Registratie aan de bron, Medicatieproces en VIPP (voor het openstellen van ziekenhuisportalen). MedMij is dus vooral bedoeld ter ondersteuning van toegang tot alle medische gegevens. 

Zorgen over medische gegevens op smartphone

Op BNR sprak beveiligingsexpert Brenno de Winter zijn zorgen uit over de toegang tot een PGO via bijvoorbeeld een smartphone. Zo kan de politie bij een aanhouding ook kijken naar wat er op een smartphone staat. Wanneer er een ongeluk is geweest en in het PGO staat dat iemand medicatie gebruikt die autorijden belemmeren, zou dat tegen hem of haar gebruikt kunnen worden.

Gerelateerde artikelen