
Ruim 20 procent van alle interacties tussen mensen en hun smartphone zullen in 2019 plaatsvinden via VPA’s (virtuele privé assistenten). Dat voorspelt marktonderzoeksbureau Gartner. Smartphone-bezitters kunnen door ontwikkelingen op gebieden zoals kunstmatige intelligentie en machine learning op een steeds intuïtieve wijze gebruik maken van hun toestel, verwacht Gartner. VPA’s zullen steeds populairder worden als een soort filter tussen mens en toepassing.
Een onderzoek onder consumenten in de VS, het VK en China in het vierde kwartaal van 2016 toonde al aan dat 42 procent van de respondenten in de VS en 32 procent in het VK in het afgelopen kwartaal al VPA’s op hun smartphone gebruikten. Gemiddeld werd een VPA door 37 procent minimaal éénmaal per dag gebruikt. Siri van Apple en Google Now zijn momenteel de meest gebruikte VPA’s op smartphones.
Nieuwe functionaliteiten zoals extra taalondersteuning, meer zakelijke opties en breder gebruik voor aansturing van andere devices zullen het VPA-gebruik verder stimuleren. Momenteel worden VPA’s vooral gebruikt voor simpele taken zoals het inschakelen van een alarm of informatie zoeken op internet. De komende jaren zullen complexere taken gemeengoed worden, zoals het uitvoeren van transacties gebaseerd op gebruikerscontext uit het verleden, realtime en wat er verwacht wordt in de toekomst.
Uiteindelijk zullen mobiele apps naar de achtergrond verdwijnen en hun taken op de achtergrond uitvoeren, als onderaannemers van VPA’s. Met het sterk groeiend aantal aan te sturen devices – 7 miljard persoonlijke devices zoals smartphones, 1,3 miljard wearables en 5,7 miljard andere consumentgerelateerde IoT-endpoints in 2020 – zal een meerderheid aan te sturen worden zonder of met minimale aanraking, onder meer door spraakaansturing. Tegen 2020 zullen er zero touch gebruikersinterfaces beschikbaar zijn op 2 miljard devices en IoT-endpoints (zoals smart home apparatuur).
Aansturing zal ook plaatsvinden via biometrische weg (vingerafdruk, irisscans) , beweging en gebaren. Apps die gebruik maken van contextuele informatie zoals omgevingsfactoren, zullen cruciaal worden in gebruikersacceptatie, omdat bijvoorbeeld de bruikbaarheid van spraakgedreven systemen sterk groeit naarmate er meer bekend is over de gebruikersomgeving. Hier zullen technologieën zoals AI en deep learning een bijdrage leveren.