'AIVD gaat vanaf 2017 grootschalig aftappen'

Nieuws Algemeen Nederland 29 APR 2016
'AIVD gaat vanaf 2017 grootschalig aftappen'

Het kabinet wil dat de inlichtingendiensten op grote schaal computernetwerken kunnen aftappen, meldt de Volkskrant. De nog vertrouwelijke inlichtingenwet Wiv ligt voor advies bij de Raad van State, maar de krant heeft al een kopie weten te bemachtigen. De AIVD en MIVD krijgen de bevoegdheid om computers en andere systemen van (onverdachte) derden te hacken, om op die manier dichter bij verdachten te komen.

In de Wiv komt verder te staan dat de diensten vanaf 2017 elk jaar één groot toegangspunt tot het internet zullen gereedmaken voor grootschalige interceptie van datastromen.  De kosten voor de 'onderzoeksopdrachtgerichte interceptie’ worden geraamd op 15 miljoen euro in 2017, oplopend naar 25 miljoen in 2018 en 35 miljoen in 2019.

Een eerdere versie van het wetsvoorstel is in 2015 geconsulteerd. De kritiek vanuit de telecomsector en juristen was niet gering. Sindsdien zijn er enkele aanpassingen doorgevoerd, zoals het kabinet eerder al meldde. De nieuwe versie bevat striktere waarborgen voor het toezicht op AIVD en MIVD, zoals de oprichting van een onafhankelijke toetsingscommissie. Iedere interceptie moet vooraf te worden getoetst. Per onderzoek mogen diensten daarna tot een jaar lang alle data binnenhalen. Uit het wetsvoorstel is verder het voornemen gehaald om aftapkosten te verhalen op communicatie-aanbieders.

De Volkskrant citeert Bits of Freedom, die stelt dat er gezien de dalende kosten van storage sprake is van exponentiële groei van de hoeveelheid data die wordt afgetapt. Het ‘hacken van derden’ is juridisch omstreden. Een externe privacy-assessment in opdracht van het ministerie laat zien dat er nog veel vragen open staan.

Gerelateerde artikelen