
Apple wordt gedaagd voor een massaschadeclaim over de Siri-assisent en privacyinbreuken. Een federale rechter in Californië heeft beslist dat de class-action suit door kan gaan in de stad Oakland, meldt Reuters. De eisers in de zaak stellen dat Siri veelvuldig ‘per ongeluk’ inschakelt en gesprekken van gebruikers opneemt.
De assistent schakelt dus ook in zonder dat de gebruiker eerst nadrukkelijk “hee, Siri” zegt. Vervolgens analyseert Apple de inhoud van die gesprekken en deelt het bedrijf die met partners, zoals adverteerders. Individuele deelnemers zeggen dat ze daarom gerichte reclame kregen voor producten als zonnebrillen, sneakers en medische ingrepen.
Apple nam het standpunt in dat de eisers hun klachten niet voldoende kunnen onderbouwen, maar de rechter oordeelt dat gebruikers van een smartphone redelijkerwijs mogen verwachten dat gesprekken privé zijn en blijven.
Op 1 juli dit jaar bepaalde een andere Californische rechter dat een vergelijkbare massaclaim (van dezelfde advocatenkantoren) tegen Google door mag gaan. Ook Amazon Alexa heeft eerder al tot claims geleid.
In 2019 kwam naar buiten dat Google en Apple routinematig gespreksopnames doorstuurden voor analyse om de spraakherkenning te verbeteren. Deze ingehuurde luisteraars bleken niet altijd even discreet. De bedrijven hebben hun beleid daarna procedureel aangescherpt.