
Gedurende de pilotperiode kunnen consumenten met iDIN onder meer inloggen op Mijn Belastingdienst. Klanten van ING en Rabobank kunnen vanaf de start meedoen aan de pilot. Klanten van ABN Amro, SNS en Triodos volgen in april. Om met iDIN te kunnen inloggen op Mijn Belastingdienst moet de identificatiedienst eenmalig via internet worden geactiveerd voor gebruik bij de overheid. Daarna kan bij volgende bezoeken aan Mijn Belastingdienst zonder omwegen, direct met iDIN worden ingelogd.
De banken beschikken over een aantal gegevens: naam, adres, geboortedatum, geslacht en Burgerservicenummer (BSN). Welke persoonsgegevens aan een andere verwerker worden overgedragen, kan per geval verschillend zijn. De consument krijgt vooraf te zien om welke gegevens het gaat. In het geval van de Belastingdienst gaat het om gegevens die daar al bekend zijn, er zit geen nieuwe informatie bij.
De Belastingdienst is de eerste grote gebruiker, maar iDIN is bedoeld om breder in te zetten, vertelde een woordvoerder van brancheorganisatie Betaalvereniging Nederland in januari aan Telecompaper. Alle overheidsdiensten zouden het kunnen gebruiken, als alternatief voor DigiD. Dat gaat op termijn over naar het systeem Idensys dat nog in ontwikkeling is, maar waarschijnlijk krijgen ook andere systemen een rol, indien ze aan de eisen voldoen.
De banken zullen in de loop van 2016 ook pilots met webwinkels en verzekeringsmaatschappijen uitvoeren. Nadat de ervaringen van consumenten en organisaties bij alle pilots zijn geëvalueerd, is de verwachting dat iDIN in de tweede helft van 2016 breder beschikbaar komt.
iDIN wordt aangeboden naast andere inlogmethodes, zoals DigiD bij de overheid. Bezoekers kunnen zelf kiezen welke inlogmethode ze gebruiken. Het gebruik van iDIN lijkt op de manier waarop consumenten iDEAL gebruiken.