
BlackBerry heeft een commissie in het leven geroepen die de mogelijkheden van het bedrijf moet onderzoeken. Dat heeft de Canadese smartphonemaker in een verklaring laten weten. Tot de genoemde mogelijkheden behoren joint ventures, strategische samenwerkingen of de verkoop van het bedrijf.
De commissie bestaat uit CEO Thorsten Heins, voorzitter Barbara Stymiest en de telecomveteranen Richard Lynch en Bert Nordberg. De commissie wordt voorgezeten door Timothy Dattels, senior partner bij TPG Capital en tevens voormalig partner bij zakenbank Goldman Sachs. Tegelijkertijd maakte Prem Watsa, CEO van Fairfax Financial, bekend terug te treden om eventuele problemen bij de strategische review te voorkomen. Fairfax Financial is de grootste aandeelhouder van BlackBerry.
In een toelichting benadrukte Heins dat BlackBerry zal doorgaan met kostenreductie en de verkoop van Blackberry 10-toestellen. Verder liet de topman weten dat BlackBerry nog altijd over een stevige financiële basis beschikt.
Blackberry realiseerde in het eerste fiscale kwartaal van 2014, dat eindigde op 1 juni 2013, een omzet van 3,1 miljard dollar (2,37 miljard euro), 15 procent meer dan in het voorgaande kwartaal en negen procent meer dan in het eerste fiscale kwartaal van 2013.
Op GAAP-basis kwam het verlies uit voortgezette activiteiten uit op 84 miljoen dollar, 16 dollarcent per aandeel. In hetzelfde kwartaal een jaar eerder waren de cijfers respectievelijk 530 miljoen dollar en 0,97 dollarcent. Het aangepaste verlies kwam in Q1 van 2014 uit op 67 miljoen dollar, 0,13 dollar per aandeel. De cash flow kwam uit op 630 miljoen dollar.
Heins vroeg al meerdere malen om het geduld van aandeelhouders opdat BlackBerry de kans zou krijgen op het juiste spoor te komen nadat het de afgelopen jaren flink aan marktaandeel inleverde ten gunsten van Apple's iPhone en apparaten voorzien van Google's Android. Eerder deze maand schreef persbureau Reuters dat BlackBerry zou overwegen zijn beursnotering te beëindigen. Zodoende zou het bedrijf meer rust creëren om orde op zaken te stellen.
Halverwege vorig jaar huurde BlackBerry, toen nog onder de naam Research In Motion (RIM), de banken JP Morgan en RBC Capital Markets in om strategische opties te onderzoeken. Destijds was volgens de toenmalige top van het bedrijf van een mogelijke overname geen sprake.