
Het Commissariaat voor de Media (CvdM) heeft zijn jaarverslag gepubliceerd, met een terugblik op de taken en acties in 2018 en een vooruitblik op de Europese Richtlijn, die het speelveld gelijker moet maken voor de grote online platforms.
De prioriteiten voor 2018 waren de groei van online media en de doelstelling om het CvdM-toezicht daarin mee te laten groeien. Het toezicht op omroepen en media-instellingen blijft, met controles op budgetten en aanbod. Nieuw is de focus op online. Het CvdM wil YouTubers, vloggers, streamers en influencers aanspreken op de regels, zoals bescherming van minderjarigen en ongeoorloofde reclame.
Europese richtlijn op komst
Het Commissariaat noemt het goed nieuws is dat eind 2018 de nieuwe Europese Richtlijn Audiovisuele Mediadiensten is aangenomen. Daarmee wordt het speelveld voor de media gelijker. Video Sharing Platforms, zoals YouTube, zullen zorg moeten gaan dragen voor transparantie over reclame en bescherming van minderjarigen.
De kanalen van influencers (vloggers) zullen worden aangemerkt als audiovisuele mediadienst en moeten aan dezelfde regels gaan voldoen als uitzendinggemistdiensten en Netflix. De richtlijn wordt in de komende anderhalf jaar geïmplementeerd in de Nederlandse Mediawet.
Medialandschap is nog divers
In de jaarlijkse Mediamonitor wordt gesteld dat Nederlanders in 2018 nog steeds diverse nieuwsbronnen raadplegen en dat het medialandschap nog heel divers is, zeker in vergelijking tot een groot aantal andere landen. “Dat is goed nieuws omdat daardoor de impact van desinformatie en nepnieuws in ons land relatief klein is.”
Dit jaarverslag is het laatste dat is ondertekend door Madeleine de Cock Buning, die tien jaar voorzitter was. Haar termijn loopt op 1 juli af, een opvolger is nog niet benoemd. Medebestuurder Eric Eljon is nog altijd geschorst, waardoor er na 1 juli nog maar één bestuurder over is.