
Het belang van 5G in de 3,5 GHz-band is zo groot, dat de satellietontvangst van Inmarsat in Burum moet wijken. Dat schrijft het ministerie van EZK aan de Tweede Kamer. Inmarsat gebruikt deze band nu om binnenkomend verkeer op te vangen van zijn communicatiesatellieten. Daarbij zit ook maritiem noodverkeer. Dit luisteren wordt onmogelijk als 5G een deken van radiosignalen over Friesland legt. Het alternatief is echter: geen 5G.
Burum heeft een rol in de maritieme noodcommunicatie, schrijft Keijzer. Inmarsat is een van de bedrijven die een bijdrage leveren aan het Global Maritime Distress and Safety System. Naast ca. 13 communicatiesatellieten beheert Inmarsat op de grond hiertoe ongeveer 15 zogenoemde Land Earth Stations (LES) die strategisch rond de wereld zijn geplaatst en de link vormen met aardse netwerken naar, of vanaf, de eindgebruiker.
Burum is een van deze stations en is verbonden met het LES in Fuccino, Italië, dat als back-up voor Burum fungeert en waarmee het oostelijke deel van de Atlantische Oceaan wordt bediend.
Noodsignalen vanaf een groot deel van de Atlantische Oceaan en Indische Oceaan komen via Burum binnen, ongeveer 40-50 procent van al het noodverkeer. Uit informatie van de Nederlandse Kustwacht blijkt dat in 2020 164 noodmeldingen zijn binnengekomen en afgehandeld. Naast het nood-, spoed- en veiligheidsverkeer wikkelt Inmarsat wereldwijd andere (commerciële) diensten af voor scheep- en luchtvaart, met als klanten onder meer overheden, reders, luchtvaartmaatschappijen, olie- en gaswinning, maar ook bijvoorbeeld humanitaire hulporganisaties.
EZK zegt echter ook dat alleen het ontvangen van binnenkomend satellietverkeer moet verdwijnen door de nieuwe bestemming voor de 3,5 GHz-band. Burum wordt ook gebruikt om data omhoog te stralen, maar dat is in een andere band.
Inmarsat in Burum biedt direct werk aan 45 mensen en indirect nog eens aan 15. Dat is de werkgelegenheid die verdwijnt als Inmarsat uit Burum weggaat. EZK zet daar tegenover de economische effecten van 5G – die uitblijven als de 3,5 GHz-band niet beschikbaar wordt gemaakt. Waarbij EZK overigens ook stelt dat Inmarsat geen 3,5 GHz-vergunning heeft, maar alleen een luisteraar is, een passieve gebruiker van het spectrum.
Dit spectrum is door de Europese Unie aangewezen als belangrijke band voor mobiele netwerken en in het bijzonder 5G-diensten. "Co-existentie met landelijke of lokale mobiele 3,5 GHz-band mobiele netwerken is op zich technisch mogelijk, maar acht ik, zoals ik heb aangegeven in mijn brief van 17 december 2020, zeer onwenselijk. Landelijke mobiele operators zouden in een groot gebied rondom Burum ingrijpende maatregelen moeten nemen om storing op Inmarsat te voorkomen, met als gevolg verminderde uitrol en beschikbaarheid van 5G in de 3,5 GHz-band met name in Noord-Nederland", aldus EZK in de brief.
Volgens EZK is er maar één optie, dat Inmarsat in het buitenland een andere locatie zoekt, naast de bestaande in Italië. De regering zegt geen locaties te kunnen zoeken, omdat Inmarsat dat zelf moet doen als bedrijf. De overheid kan wel op regeringsniveau bij andere landen een goed woordje doen.