EZK opent consultatie naar 26 GHz band voor 5G

Nieuws Mobiel Europa 24 JAN 2020
EZK opent consultatie naar 26 GHz band voor 5G

Het ministerie van EZK heeft een consultatie geopend naar de 26 GHz-band. Nationaal en internationaal wordt die gezien als belangrijk voor 5G, met hoge capaciteit over een gering bereik. De Europese Commissie wil dat lidstaten uiterlijk op 31 december 2020 alle benodigde maatregelen nemen om het gebruik van tenminste 1 GHz toe te staan in het bereik 24,25-27,5 GHz. De Nederlandse regering vraagt marktpartijen om voor 28 februari hun zegje te doen. 

Verschillen per werelddeel

De precieze afkadering is nog wat onzeker. Alleen Italië heeft de 26 GHz band al geveild, maar Frankrijk, Duitsland, België, Noorwegen, Spanje, Zweden en het Verenigd Koninkrijk hebben hun plannen al geschreven. 

De VS en Japan zijn bezig om iets hogere frequenties vrij te maken, namelijk 28 GHz. Om de ontwikkeling van een wereldwijd ecosysteem te stimuleren, overwegen Europese landen om te beginnen met het deel dat daarbij in de buurt zit, namelijk 26,5 GHz - 27,5 GHz. 

Toepassing voor microwave 

In Nederland is dat bovendeel gereserveerd voor Defensie. Defensie gebruikt het echter niet en is bereid om het op te geven. 

Het onderste deel, 24,25 GHz - 26,5 GHz, is toegekend aan bedrijven, voor ongeveer vijfhonderd point-to-point straalverbindingen. Voornamelijk is dit wireless backhaul voor mobiele sites. Er zijn ook nog ongeveer honderd point-to-multipoint straalverbindingen. 

Nederland kan dus 1 GHz aan bandbreedte vrijmaken door het stuk van Defensie uit te geven en daarmee de deadline van de Europese Commissie halen. Als er geen vraag naar is, dan heeft het ook geen haast. Men wil echter eerst van de markt horen of er überhaupt vraag is en wat een geschikte manier zou zijn om de vergunningen te verdelen. 

Lokaal of landelijk?

EZK overweegt om die vergunningen niet landelijk uit te geven, maar lokaal en/of via het beleidsinstrument verdeling op afroep (VOA). Dit is een andere benadering dus dan een grote veiling voor 20 jaar. 

In de consultatie kunnen bedrijven hun visie geven op lokaal vs. landelijk. Een andere belangrijke kwestie is de kavelgrootte (carriers van 200 MHz?), synchronisatie en eventuele spectrumcaps voor vergunninghouders. 

Met die laatste vraag wordt alvast een koppeling gemaakt met de twee 5G veilingen die eerst nog moeten worden beslist: de 700/1400/2100 Multibandveiling en de nog te plannen 3,5 GHz veiling. In beide gevallen wil EZK een spectrumcap opleggen die zorgt dat er minimaal drie bedrijven nodig zijn om alles te verdelen. 

Dat 26 GHz belangrijk is voor 5G, blijkt ook al uit het feit dat MNO's er in Nederland al mee testen. Antennebureau en Agentschap Telecom hebben al enkele experimenteervergunningen uitgereikt voor bedrijven die met 5G aan het testen zijn. T-Mobile is er daar één van, maar ook de TU Eindhoven. Agentschap Telecom houdt met veldsterktemetingen een oogje in het zeil. 

 

 

Gerelateerde artikelen