
De FCC gaat door met het werk om de toegang van Chinese bedrijven tot de Amerikaanse markt te blokkeren. De toezichthouder heeft zijn goedkeuring gegeven aan de zogenaamde 'rip and replace'-regels voor bestaande Chinese apparatuur die als een bedreiging voor de nationale veiligheid wordt beschouwd. Daarnaast wees de FCC het beroep af van Huawei tegen de aanwijzing als een veiligheidsrisico. De FCC is ook begonnen aan een procedure om de toestemming van China Telecom om in de VS actief te zijn, in te trekken.
De Secure and Trusted Communications Networks Act van 2019 vereist dat de FCC compensatie betaalt aan operators, zodat ze apparatuur van Huawei en ZTE uit hun netwerken kunnen verwijderen. Het nieuwste bevel van de toezichthouder bevat een lijst met communicatieapparatuur en -diensten waarvan is vastgesteld dat ze een risico vormen voor de nationale veiligheid. Dit is opgesteld met input van defensie- en veiligheidsfunctionarissen van de hele regering.
USD 1,6 miljard voor platteland
De beschikking stelt ook regels vast voor het toekennen van een vergoeding voor het verwijderen en vervangen van de apparatuur. De FCC schat dat dit minstens USD 1,6 miljard zal kosten om in aanmerking komende aanbieders terug te betalen, namelijk telco’s die geld krijgen uit de universele dienst (UD) voor afgelegen gebieden. Zodra het Congres de financiering heeft toegekend, moeten alle telecombedrijven onder de UD de aangewezen apparatuur of diensten verwijderen.
In juni heeft het Public Safety and Homeland Security Bureau van de Commissie Huawei en ZTE formeel aangewezen als verboden voor gebruik door bedrijven die universele-dienstfondsen ontvangen. Het heeft nu de aanvraag van Huawei om die bestelling te herzien afgewezen, net zoals het eerder het beroep van ZTE heeft afgewezen. Huawei betwist het bevel ook voor de rechtbank.
Vergunning voor China Telecom intrekken
Ten slotte gaat de FCC door met een aanbeveling van de regering-Trump om de exploitatievergunning van China Telecom in de VS in te trekken. Sinds het bedrijf in april op de hoogte was gebracht, had het geen bevredigend antwoord gegeven op de vraag waarom de vergunning zou moeten worden gehandhaafd, aldus de FCC.
De toezichthouder start de formele procedure om te kijken of er een algemeen belang is om het bedrijf te laten opereren, en zal ook onderzoeken of China Telecom de in 2007 aan de ministeries van Justitie en Binnenlandse Veiligheid verstrekte garanties heeft nagekomen. De Amerikaanse regering nam vorig jaar een soortgelijke stap tegen China Mobile.