
De Canadese krant Globe and Mail meldt dat de VS op het punt staat een formeel verzoek tot uitlevering van de vorige maand in Canada gearresteerde CFO Meng Wanzhou in te dienen. Meng wordt ervan verdacht met de Amerikaanse sancties tegen Iran geschonden te hebben.
Maandag heeft de VS Canada geïnformeerd dat het verzoek tot uitlevering van Meng Wanzhou op handen is. Wanneer dat precies gebeurt, kon McNaughton, de Canadese ambassadeur in de VS, niet zeggen. Wel meldt hij dat de uiterste datum voor een dergelijk verzoek in deze zaak 30 januari is. Meng Wanzhou is kort na haar arrestatie op borgtocht, met een enkelband, vrijgelaten. Op 6 februari moet zij weer voor de Canadese rechter verschijnen.
Wel of niet verantwoordelijk bij SkyCom?
De zaak draait voornamelijk om de banden die Huawei zou hebben gehand met SkyCom, een bedrijf uit HongKong dat via een holdingmaatschappij op Mauritius handel gedreven heeft met Iran. Uit documenten die Reuters enkele weken geleden in handen kreeg bleek volgens het persbureau dat een voormalig topman van Huawei lijkt te zijn benoemd tot Skycom-topman in Iran. De documenten laten verder zien dat ten minste drie Chinese personen tekenbevoegdheden hadden voor zowel Huawei- als Skycom-bankrekeningen in Iran.
Huawei blijft vooralsnog roepen dat Skycom slechts een onafhankelijke zakenpartner was.De Amerikaanse autoriteiten beweren dat Huawei controle heeft of heeft gehad over Skycom. Zo kon Huawei het bedrijf gebruiken om, tegen de Amerikaanse handelssancties in, telecomapparatuur aan Iran te verkopen en kapitaalstromen te realiseren via het internationale banksysteem.