
Google zou Motorola voortrekken bij de release van Android-updates. Dat stelt tenminste Foss Patents, een blog die op regelmatige basis analyses maakt van de patentenoorlogen die woeden tussen handsetleveranciers onderling. Foss Patents baseert zich op ‘document 397’ in de zaak Google vs. Oracle. Hierin staat expliciet beschreven dat Google gebruikt maakt van het zogeheten lead device concept: bepaalde Android-partners krijgen in vroeg stadium toegang tot de laatste Android-release en in ruil daarvoor voldoen deze partners aan de richtlijnen die door Google zijn opgesteld. In het document worden Motorola en de Amerikaanse operator Verizon bij naam genoemd.
De vrees was in eerste instantie dat Google, nu het sinds kort in bezit is van Motorola Mobility, zijn aankoop een voorkeursbehandeling zou gaan geven ten opzichte van overige Android-partners zoals Samsung, LG, Sony Ericsson, en HTC. Maar die partners reageerden kort na de acquisitie nagenoeg laconiek en instemmend. Het zou hen ook niet verder helpen om hierover te klagen: allen centreren zij hun portfolio rond Android en sommigen zijn daar erg succesvol mee. De enige reden tot zorg zou kunnen zijn dat Google, mocht de aankoop van Motorola definitief doorgaan, gaat concurreren met zijn eigen licentiehouders. Maar zo op het eerste gezicht lijkt de gelijkgestemde reacties positief. Met Motorola in de gelederen kan Google zich met zeventienduizend nieuwe patenten (plus 7.500 in aanvraag) beter wapenen in de rechtszaal.
Dat Google Motorola vooraan in de rij laat staan, is niks schokkends nadat het internetbedrijf 12,5 miljard US dollar in contanten, inclusief een kaspositie van 3 miljard, dollar, wil neertellen voor een OEM die nagenoeg geen enkele rol van betekenis meer speelt in de wereldwijde smartphonemarkt.
Je zou eerder kunnen stellen dat Motorola, naast dat het zeventienduizend patenten bezit, vooral kan dienen als proeftuin voor Android-releases alvorens deze door te spelen naar de echte grote spelers op de markt zoals Samsung, dat record na record breekt met zijn Android-line up van Galaxy’s en HTC, dat doorstoomt naar de hogere regionen in de zwaarbevochten smartphonemarkt. Dat Motorola als eerste mag spelen met Android-releases, wil dus helemaal niet zeggen dat het bedrijf ook concurrentievoordeel behaalt. Gezien zijn positie is dit zelfs nogal onwaarschijnlijk.
Bovendien heeft Google al eerder voorkeurspartijen in de hand genomen om Android de schaalgrootte te geven die het nu heeft. Denk aan de Motorola Droid, die met veel marketingdollars door Verizon in de markt werd gezet en aan de Nexus One, die door HTC werd gemaakt. Of aan de Nexus S, die het levenslicht zag door innige samenwerking met Samsung. Android-chef Andy Rubin heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat gelegenheidshuwelijken tussen software- en hardwareboeren de normaalste zaak van de wereld zijn om succesvol te zijn.
In dat perspectief zou het monsterverbond tussen Microsoft en Nokia inzake Windows Phone voor nog meer opgetrokken wenkbrauwen moeten zorgen. In praktijk ligt dat heel anders. Windows Phone wordt al op kleine schaal gedistribueerd door hardwarepartners Samsung, HTC en Fujitsu. Dat zijn niet de minste partijen en hun toestellen peilen voor Microsoft de ontvangst van hun OS door de early adopters alvorens eind 2011, begin 2012 los te gaan met hun Finse partner.