Gaat Ziggo/Vodafone de WiFi-first strategie van Ziggo na de fusie afbouwen?

Commentary General Netherlands 22 SEP 2016
Gaat Ziggo/Vodafone de WiFi-first strategie van Ziggo na de fusie afbouwen?

In Europa komt consolidatie op gang van kabelbedrijven en mobiele operators, gedreven door Liberty Global. Na Duitsland en België is straks Nederland aan de beurt. Kabel en mobiel hebben een verschillende visie op WiFi en de vraag is wat daarmee gaat gebeuren als bijvoorbeeld Ziggo en Vodafone Nederland samengaan. We houden het erop dat het smartphoneverkeer in meerderheid via WiFi blijft lopen, maar fusies van kabelbedrijven en mobiele operators kan dit aandeel in de toekomst omlaag brengen. Vodafone zal namelijk het lucratieve smartphoneverkeer willen monetariseren, wat op gespannen voet staat met de WiFi-first strategie van Ziggo.

WiFi vs. mobiel

Een potentieel probleem is de concurrentie van gratis WiFi met mobiele netwerken. Is hier sprake van een bedreiging of hoeft de sector niet bang te zijn voor WiFi? Verschillende marktpartijen hebben verschillende visies:

  • Pro-mobiel: WiFi zorgt voor offloading en behoedt de sector voor zeer zware investeringsverplichtingen. En voor het overige is LTE superieur qua performance (snelheid, betrouwbaarheid, latency) en heb je WiFi niet nodig.
  • Pro-WiFi: de ontwikkeling van de standaard gaat door en het aantal access points blijft groeien. De Europese Commissie stuurt aan op gratis WiFi in de grote steden, waarvoor het 120 miljoen uittrekt tot 2019. Het zet een rem op de groei van de mobiele markt. Mobiele klanten kopen substantieel kleinere databundels door de alomtegenwoordigheid van gratis WiFi.

Time-on-WiFi

Naar schatting 80 procent van het dataverkeer van mobiele devices gaat over WiFi (bron: Wakoopa) en volgens een recent onderzoek van OpenSignal scoort Nederland het hoogst als het gaat om time-on-WiFi: in 70 procent van de tijd dat de smartphone gebruikt wordt, gaat het verkeer niet over het mobiele netwerk maar over WiFi, ruim voor China en Nieuw-Zeeland (beide 63%).

We vinden het te vroeg om te oordelen dat het WiFi-aandeel daarmee daalt, gelet op de eerder genoemde 80 procent - vanwege onzekerheid in de meetresultaten. We houden het erop dat het verkeer over mobiel zowel als WiFi blijft groeien, waarbij WiFi een meerderheid voor z'n rekening neemt. Met gratis valt immers niet te concurreren en een dramatische verdichting van mobiele netwerken (met small cells) is duur. De kabel is altijd een belangrijke driver geweest van WiFi, zoals Ziggo met zijn 'WiFi-first' mobiele strategie en met zijn netwerk van homespots (klanten) en hotspots (openbare gelegenheden en straatkasten). Maar nu de kabel fuseert met mobiel (zoals in Duitsland, België en Nederland) is de vraag wat er gebeurt met deze WiFi-first strategie en sturen zij wellicht aan op een kleiner WiFi-aandeel in het kostbare smartphoneverkeer.

Let wel, het leeuwendeel van dit verkeer betreft het gebruik van WiFi thuis, waar het een verlengstuk is van het vaste netwerk. Maar in theorie zal Vodafone ook dit verkeer willen monetariseren, maar waarschijnlijk richt het zijn pijlen eerst op het andere WiFi-verkeer. Concreet zou dat kunnen betekenen dat straatkasten niet op grote schaal van een WiFi AP worden voorzien, maar ook dat het gebruik van de Ziggo homespots door derden aan banden wordt gelegd.

Categories:

Countries:

Tags:

Related Articles