
Zorgvuldig gebruik en een goede indeling van het spectrum moeten ervoor zorgen dat nu en in de toekomst de ether optimaal bruikbaar blijft. Als 5G de komende jaren een hoge vlucht gaat nemen, dan vraagt dat om nog meer aandacht voor correct ethergebruik, aldus het Agentschap Telecom in een toelichting op haar jaarlijkse Staat van de Ether-rapport.
Reden om slechte apparaten en ondeugdelijke installaties die storende signalen in de ether veroorzaken zoveel mogelijk te weren. Deze etherruis kan op termijn namelijk leiden tot maatschappelijke ontwrichting of economische schade. Agentschap Telecom roept in haar jaarverslag dan ook op om alleen apparaten met een CE-markering te gebruiken en altijd een deskundig installateur in te huren.
Focus op overleg
Het AT kiest er bij storende apparaten overigens voor om eerst met een fabrikant of importeur in overleg te gaan om tot oplossingen te komen. Apparatuur wordt alleen in beslag genomen als er sprake is van illegaliteit. 'Bij storende installaties geven we eerst de ruimte om zelf het probleem op te lossen. Het agentschap gaat ervan uit dat erkende installateurs die aangesloten zijn bij een branchevereniging, beschikken over de noodzakelijke deskundigheid om storende signalen die leiden tot etherruis te voorkomen.'
Etherruis ('man-made-noise') is overal en blijft hangen. Daardoor ‘slibt’ volgens het agentschap de ether dicht. Dat kan ertoe leiden dat mobiele telefoons hun signaal niet meer goed kunnen ontvangen, dat de ontvangst van radiostations verslechtert of dat navigatie- of radarsystemen verstoord raken. 'Onze huidige samenleving kan zich dat niet permitteren, want er zijn inmiddels heel veel apparaten die gebruik maken van etherfrequenties. En met de komst van het Internet of Things worden dat er alleen maar meer.'
Oorzaak etherruis
Het zijn vooral ondeugdelijke apparaten die etherruis veroorzaken. Agentschap Telecom adviseert daarom bij aanschaf van producten nadrukkelijk rekening te houden met de CE-markering. De Algemene Rekenkamer constateerde in 2017 dat niet iedere burger bekend is met de CE-markering. Daarom hebben de betrokken toezichthouders in 2018 samengewerkt aan de bekendheid daarvan.
Onder meer ondeugdelijke omvormers in ledverlichting bleken ongewenste signalen te ‘lekken’. Die zorgden ervoor dat andere elektrische apparatuur minder goed functioneerde. De meeste huishoudens in Nederland hebben wel een of meerdere ledlampen in huis. Daarom startte Agentschap Telecom in 2018 een onderzoek naar de kwaliteit van 50 verschillende merken ledlampen. De resultaten van dat onderzoek worden in de eerste helft van 2019 verwacht.