
Het aandeel slachtoffers van online koopfraude is gestegen tussen 2012 en 2014, meldt het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS). Andere vormen van cybercriminaliteit zijn gedaald. In 2014 kreeg 3,3 procent van de bevolking van 15 jaar en ouder te maken met oplichting via shoppen op internet; in 2012 was dit nog 2,7 procent. Deze stijging van bijna 90 duizend slachtoffers kwam niet alleen doordat er steeds meer mensen online shoppen. Ook mensen die al langer via internet aankopen doen, werden vaker opgelicht. Hoger opgeleiden zijn relatief vaker slachtoffer, omdat ze ook meer online doen.
In 2014 kreeg 5,2 procent van de bevolking te maken met hacken, een daling ten opzichte van de 6,0 procent in 2012 en de 6,2 procent in 2013. Het gaat met name om inbraken op e-mail accounts.
Ook identiteitsfraude laat een dalende lijn zien, van 1,5 procent in 2012 naar 1,3 procent naar 0,8 procent in 2014. Dit laat zich verklaren door de maatregelen die banken en retailers nemen tegen het skimmen van betaalpassen.
Het CBS voert het onderzoek uit onder consumenten, met doorlopende peilingen.