Consumentenbond roept Bunq op meer te doen tegen oplichting

Nieuws Algemeen Nederland 21 JAN 2021
Consumentenbond roept Bunq op meer te doen tegen oplichting

De Consumentenbond heeft bekendgemaakt dat in het afgelopen jaar 123 klachten zijn binnengekomen over Bunq, wat volgens de Consumentenbond veel is voor een kleine bank met relatief weinig klanten in Nederland. Ter vergelijking: over de veel grotere Rabobank kwamen in dezelfde periode 147 klachten binnen. Volgens de Consumentenbond gaan de klachten met betrekking tot Bunq allemaal over oplichting (vaak via Marktplaats), geblokkeerde accounts en de slechte bereikbaarheid van de klantenservice. 

De meeste banken in Nederland maken gebruik van de IBAN naam-check. Dat houdt in dat als een consument geld overmaakt naar een bepaald persoon of bedrijf, maar het rekeningnummer niet bij die naam hoort, hij een waarschuwing krijgt. Maar Bunq gebruikt dit systeem niet. Volgens de Consumentenbond verwachten consumenten dat ze in dit soort gevallen worden gewaarschuwd. De Consumentenbond stelt het niet te begrijpen dat de bank zo’n voor de hand liggende veiligheidsmaatregel niet gebruikt.

Bunq stelt fraudebestrijding wel degelijk serieus te nemen en accounts te blokkeren wanneer het oplichting vermoedt. Volgens de Consumentenbond komt dit neer op 'de put dempen als het kalf al verdronken is'. De Consumentenbond stelt dat Bunq meer moet doen om oplichting te voorkomen.

Ook de veelheid aan IBAN-nummers die klanten krijgen, maakt de bank vermoedelijk aantrekkelijk voor oplichters. Iedere klant krijgt er standaard 25. Dat maakt volgens de Consumentenbond dat kwaadwillenden mogelijk langer door kunnen gaan met criminele activiteiten voor de bank het in de gaten heeft. 

Waarschuwingssysteem

Banken toetsen via het Protocol Incidenten-waarschuwingssysteem Financiële Instellingen (PIFI) of potentiële klanten eerder betrokken waren bij fraude (zwarte lijst). Omdat Bunq geen lid is van de Nederlandse Vereniging van Banken, is het niet aangesloten bij dit systeem. De bank laat weten zich hiervoor wel te hebben aangemeld.

De Consumentenbond heeft zijn bevindingen gedeeld met De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten.

Gerelateerde artikelen