Facebook stopt met fiscale constructie via Ierland

News Broadband Global 28 DEC 2020 Updated: 28 DEC 2020
Facebook stopt met fiscale constructie via Ierland

Facebook heeft een paar Ierse afdelingen opgeheven, die werden gebruikt in fiscale constructies om belastingen te vermijden, zo meldt de Engelse krant The Times. Facebook heeft een van zijn belangrijkste intellectuele eigendommen uit Ierland gehaald, waarmee een einde kwam aan een financiële regeling die werd gebruikt om miljarden aan winst grotendeels onbelast door het land te verplaatsen.

Uit nieuwe documenten blijkt dat de socialemediagigant is begonnen om verschillende Ierse holdings te liquideren waarin het zijn intellectuele eigendom (IP) had ondergebracht voor de internationale activiteiten. Het bedrijf heeft ook miljarden euro's aan winst van zijn Ierse holdingmaatschappij terug naar de VS verplaatst.

Facebook schuift met betalingen voor IP

Facebook-bedrijven over de hele wereld betalen de Ierse holding voor het gebruik van het IP. De kosten helpen hun belastbare inkomsten te verlagen en stellen Facebook in staat om een groot deel van zijn wereldwijde verkoop buiten de VS via Ierland te verschuiven, waar het profiteert van lagere tarieven en belastingvoordelen op IP. 

In 2018 betaalde Facebook een USD 101 miljoen belasting over een winst van meer dan USD 15 miljard, meldt The Guardian. Facebook International Holdings I Unlimited Company boekte in 2018 een omzet van 30 miljard dollar, meer dan de helft van de totale wereldwijde omzet van 56 miljard dollar.

Ierland gestopt met bepaalde fiscale voordelen

De structuurwijziging komt doordat eind 2020 in Ierland een overgangsperiode afloopt om bepaalde mazen op het gebied van belastingen weg te werken. Bovendien is Facebook geconfronteerd met onderzoeken van de Amerikaanse belastingdienst, de IRS, naar de waardering die is toegewezen aan de IP-activa die in 2010 naar Ierland zijn verplaatst.

Facebook bevestigde dat het de Ierse houdstermaatschappij zou sluiten als onderdeel van een bredere herstructurering en de activa terugverplaatst naar de VS. "Wij zijn van mening dat het in overeenstemming is met recente en aanstaande wijzigingen in de belastingwetgeving waar beleidsmakers overal ter wereld voor pleiten", aldus een woordvoerder.

Ook in andere Europese landen zijn er fiscale veranderingen voor Facebook. Volgens de Spaanse krant El Pais heeft Facebook een schikking bereikt met de Spaanse belastingdienst over een eerdere periode, 2013-2018. Naar verluidt betaalt Facebook alsnog EUR 34 miljoen. 

Updates
28 DEC 2020 - Tekst uitgebreid met meer informatie

Related Articles