Nederland legt recht op updates vast in wet

News General Netherlands 23 DEC 2019
Nederland legt recht op updates vast in wet

Nederland implementeert de twee Europese richtlijnen van 20 mei 2019: de richtlijn verkoop goederen en de richtlijn levering digitale inhoud. Die bepalen dat consumenten zowel voor digitale inhoud (bijv. games, applicaties), digitale diensten (bijv. streaming) als voor goederen met een digitaal element (bijv. een smart TV) recht krijgen op (veiligheids-)updates zolang zij die ‘redelijkerwijs’ mogen verwachten. Het wetsvoorstel wordt nog tot en met 31 januari geconsulteerd. 

Recht op updates

De grootste wijziging voor de praktijk is een verplichting voor handelaren om updates te verstrekken. Deze verplichting volgt uit beide richtlijnen en geldt zowel voor goederen met digitale elementen als voor digitale inhoud en digitale diensten. Als een handelaar geen updates levert, moet hij dat vooraf duidelijk melden. 

Daar komt dan wel bij dat een consument zelf alle beschikbare updates móet installeren, anders kan hij de leverancier niet aansprakelijk stellen. De norm “gedurende de periode die de consument redelijkerwijs kan verwachten” is met opzet open gelaten en moet daarom door het Europese Hof van Justitie ingevuld worden. 

12 maanden ‘niet goed: geld terug’

Ook wordt de duur van de omkering van de bewijslast ten gunste van de consument verlengd van zes maanden naar één jaar. De bepalingen ter omzetting van de richtlijn verkoop goederen zijn van toepassing op koopovereenkomsten die vanaf 1 januari 2022 worden gesloten. 

De richtlijn verkoop goederen gaat uit van een periode van één jaar waarbinnen sprake is van omkering van de bewijslast. Dit betekent dat, indien een gebrek zich binnen één jaar na levering voordoet, er vanuit wordt gegaan dat dit gebrek al bestond bij de aanschaf van het goed door de consument. Gedurende dit eerste jaar is het de verantwoordelijkheid van de handelaar om aan te tonen dat dit anders was. 

De richtlijn brengt verder een onderscheid aan tussen objectieve en subjectieve criteria van een product, om vooraf wat meer duidelijkheid te brengen in discussies over verwachtingen van een product. Onder objectieve criteria valt bijvoorbeeld “de jurk is zwart met blauw” of “de jurk is wit met goud”. 


Related Articles