T-Mobile verwelkomt marktanalyse ACM voor KPN-netwerken

Nieuws Algemeen Nederland 12 JUL 2021
T-Mobile verwelkomt marktanalyse ACM voor KPN-netwerken

De grote telecomaanbieders reageren verschillend op het nieuws dat de ACM een nieuwe marktanalyse aan het maken is over Nederlandse telecomnetwerken. Deze analyse spitst zich naar verwachting toe op KPN. KPN zegt verrast te zijn, terwijl T-Mobile blij is met de stap. 

De ACM is van plan om in het najaar een marktanalyse te publiceren, waarin beoordeeld wordt of toegang tot de vaste telecomnetwerken moet worden gereguleerd en zo ja, op welke wijze. De afgelopen maanden is al onderzoek gedaan naar de tarieven voor consumenten en bedrijven, in samenhang met de tarieven en voorwaarden die KPN hanteert voor afnemers van wholesale toegang. ACM ziet een risico dat de toegangsvoorwaarden van KPN het voor concurrenten moeilijker kunnen gaan maken om te concurreren.

KPN: verrast over aankondiging

KPN zegt in een reactie verrast te zijn door deze aankondiging van ACM. Het bedrijf herkent de door ACM genoemde risico’s voor de concurrentie niet. KPN biedt op vrijwillige basis wholesale toegang tot zijn netwerken. Er zijn alternatieve aanbieders en die groeien door diensten te bieden over het netwerk van KPN, reageert een woordvoerder.

KPN biedt VULA en WBA overeenkomsten aan voor DSL en PON fiber. Het FTTH netwerk bestaat echter uit twee delen die technisch verschillend zijn. In  gebieden met point-to-point FTTH is ook ODF-toegang beschikbaar, een vorm waarin andere aanbieders apparatuur hebben staan in wijkcentrales. Daarmee kunnen ze een eigen productaanbod ontwikkelen. Vooral kleinere providers hebben deze route gekozen.

Sinds de privatisering eind jaren ’80 is KPN gereguleerd in een serie opeenvolgende marktanalysebesluiten. De laatste was Wholesale Fixed Access (WFA), geldend vanaf 1 oktober 2018. In dat besluit werden KPN en VodafoneZiggo gereguleerd op basis van gezamenlijke marktmacht. Dat eindigde in maart 2020, toen het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) het WFA-besluit vernietigde. KPN had op dat moment al een begin gemaakt met een gereguleerd aanbod, maar trok het na het vonnis in.

T-Mobile blij met stap van ACM

T-Mobile Nederland is het eens met de ACM, zegt het bedrijf in een schriftelijke toelichting. “T-Mobile is blij met de volgende stap die ACM neemt naar aanleiding van de verzoeken van T-Mobile om toegangsregulering te herstellen.”

“T-Mobile ondersteunt de conclusie van ACM dat zonder toegangsregulering er een risico ontstaat dat toegangsvoorwaarden het voor concurrenten, zoals T-Mobile, moeilijker maakt om te concurreren en dat dit resulteert in beperkte keuze vrijheid in netwerkaanbieders en hogere prijzen voor consumenten en bedrijven – en wat kan zorgen voor een lagere afname van snel internet. De aangekondigde uitfasering van het KPN kopernetwerk verergert deze situatie.”

T-Mobile noemt het dienstenaanbod als bezwaar: “In geval van toegang tot het nieuwe glasvezelnetwerk van KPN en haar nieuwe joint venture met APG Glaspoort, verleent KPN alleen toegang in een vorm waarbij KPN de snelheden en kwaliteit en snelheid van de verbinding volledig controleert. Hierdoor is het voor T-Mobile niet mogelijk om zich te onderscheiden terwijl T-Mobile zich graag onderscheidt door middel van het bieden van de maximaal mogelijk snelheden tegen zeer attractieve tarieven.”

Ook de wholesale tarieven worden bekritiseerd. “Daarnaast liggen de inkoopprijzen die KPN aan T-Mobile vraagt voor gebruik van haar netwerk significant hoger dan de huidige retailtarieven die wij hanteren. Kortom, wij kunnen dus niet dezelfde aantrekkelijke tarieven hanteren zonder daar zelf geld op toe te leggen. Dit betekent dat toegang tot internet in de toekomst zeker niet goedkoper gaat worden. De Consumentenbond heeft hier recent haar zorgen ook al over uitgesproken.”

Consumentenbond noemt tarieven hoog

De Consumentenbond publiceerde onlangs een prijsvergelijking, samen met de Belgische zusterorganisatie Test-Aankoop. Daarin zeggen ze dat Internet in Nederland en België duur is in vergelijking met zes andere Europese landen.

Een contract voor 24 maanden met minimaal 100 Mbps kost gemiddeld EUR 48 per maand in België en EUR 41 in Nederland, komt uit die vergelijking. Spanje is met EUR 25,00 per maand het goedkoopst. En ook in Frankrijk zijn consumenten voordelig uit. Zij betalen gemiddeld EUR 27,00 per maand.

VodafoneZiggo laat weten kennis genomen te hebben van het nieuws. “Wij zullen dat ontwerpbesluit te zijner tijd bestuderen en hier indien nodig op reageren.”

Gerelateerde artikelen