
De omzet nam met 0,6 procent af tot 979 miljoen euro, een geringere daling dan in de voorgaande kwartalen. Het bedrijfsresultaat (EBITDA) lag 0,3 procent hoger op 442 miljoen euro, met een licht hogere marge van 45,2 procent. De investeringen (capex) beliepen 99 miljoen euro. De vrije kasstroom was met 257 miljoen euro marginaal hoger.
Outlook gehandhaafd, Docsis 3.1 komt in 2020
Het management handhaaft de outlook voor 2018, bestaande uit een onveranderd bedrijfsresultaat en een totale uitkering aan de aandeelhouders (Vodafone en Liberty Global) van minimaal 700 miljoen euro. In Q3 2018 kwamen de uitkeringen uit op 25 miljoen aan rente en 125 miljoen aan dividend. De integratie en het realiseren van synergie (uit opex en capex) ligt op schema om eind 2021 het niveau van 210 miljoen euro te bereiken. Per Q3 2018 is daarvan ruim eenderde gerealiseerd. Overigens heeft de onderneming recent zijn intrek genomen in een nieuw hoofdkantoor in Utrecht.
Het mobiele netwerk wordt verder opgewaardeerd. Snelheden tot 1 Gbps ('vanaf de mast') zijn nu plaatselijk en met een geschikte handset haalbaar. Dit zal worden uitgebreid. Het vaste netwerk wordt voorbereid op de komst van Docsis 3.1 technologie in 2020. Verder neemt VodafoneZiggo vanaf H2 2019 het nieuwe Horizon 4 platform in gebruik, bestaande uit een set-top box en een spraakgestuurde afstandsbediening.
Groei in breedband en postpaid
Ten aanzien van de klantenaantallen op de vaste markt waren de belangrijkste ontwikkelingen als volgt.
- Homes passed +28.000 tot 7,182 miljoen en klanten -8.900 tot 3,894 miljoen. Dat impliceert een licht gedaalde bezettingsgraad van het netwerk naar 54,2 procent.
- Analoge TV nam af met 15.300 tot 530.100, terwijl digitale TV met 6.800 toenam tot 3,389 miljoen. Op de videomarkt was daarmee sprake van een verlies van 8.500 klanten tot 3,919 miljoen.
- Het aantal internetaansluitingen groeide met 13.000 tot 3.312 miljoen.
- In vaste telefonie was sprake van een afname van 16.100 tot 2,522 miljoen.
- Het aantal single play (TV) klanten nam af tot 15,5 procent van de base, terwijl de triple play licht daalde naar 64,4 procent. De double play (TV en internet) nam toe tot 20,2 procent.
- De Ziggo Go app (TV everywhere) heeft 1,5 miljoen gebruikers en het aantal Mediabox XL gebruikers steeg tot 1,418 miljoen.
De mobiele markt:
- Postpaid groeide met 50.700 (waarvan 19.000 zakelijk) tot 4,164 miljoen. Dat was de hoogste groei sinds Q1 van 2016.
- Prepaid daalde met 6.600 tot 741.600, een duidelijk geringere afname dan in de voorgaande kwartalen.
- Het totaal aantal klanten steeg sneller dan voorheen met 44.100 tot 4,906 miljoen.
Omzet lijdt onder zakelijk mobiel
VodafoneZiggo geeft een aantal verschillende uitsplitsingen van de omzet. We geven hiervan de groeicijfers. Duidelijk wordt dat de kabel het goed deed op de zakelijke markt, terwijl mobiel het goed deed op de consumentenmarkt.
- Consument kabel -1,0%, consument mobiel +4,6%, zakelijk kabel +6,0%, zakelijk mobiel -13%.
- Consument +0,7%, zakelijk -5,5%.
- Kabel +0,2%, mobiel -2,7%.
De omzetontwikkeling was een optelsom van verschillende factoren:
- Multiplaykortingen en een verminderd gebruik van vaste telefonie en VOD zorgde ervoor dat de consumentenkabelmarkt 5 miljoen minder omzet maakte.
- Op de consumentenmobielmarkt was sprake van een omzetgroei van 10 miljoen door winst van abonnees.
- Op de zakelijke mobiele markt zorgde prijsdruk op zichzelf voor een omzetdaling van 20 miljoen euro.
- De prijsverhogingen van de vaste diensten per 1 juli zorgden op zichzelf voor een omzetgroei van 14 miljoen euro.
Eind november publiceert de onderneming het volledige rapport over het derde kwartaal.