
IDC had eerder een zwaardere daling voorspeld, maar de afzet van traditionele pc’s (notebooks, desktops, werkstations) zakte minder in het afgelopen jaar. Een combinatie van prijsagressieve promoties in de tweede jaarhelft en beperkte voorraden van componenten voor notebooks hielpen hier aan mee. Dit gold in met name het vierde kwartaal voor zowel de consumenten- als de zakelijke markt.

Zakelijk gebruikte notebooks groeiden zelfs licht in volume, 2 procent jaar-op-jaar in het vierde kwartaal dankzij de toenemende inzet van Windows 10 na proeven hiermee in 2015 en eerder in 2016. In de consumentenmarkt zorgde introducties in de Ultraslim en Convertible segmenten er voor dat de daling in het aantal verscheepte notebooks beperkt bleef tot 1 procent in vergelijking met het vierde kwartaal van 2015. De komende vijf jaar verwacht IDC een iets betere ontwikkeling, met een gemiddelde jaarlijkse daling van 0,6 procent naar 252 miljoen stuks in 2021.

De tablet-markt kreeg in het vierde kwartaal een klap te incasseren omdat de al langer dalende afzet van slate-tablets niet werd gecompenseerd door groei in tablets met een afkoppelbaar toetsenbord (hybride ofwel 2-in-1 tablets). Met name Apple en Microsoft blonken uit in afwezigheid op het gebied van introducties van hybride tablets in het vierde kwartaal, wat leidde tot een jaar-op-jaar daling in volume van 26,1 procent. IDC heeft daarop de verwachting voor de ontwikkeling van de tablet-markt als geheel naar beneden bijgesteld.

Toch voorziet het marktonderzoeksbureau voor de komende vijf jaar verdere volumegroei van de tabletmarkt dankzij de populariteit van het hybride segment, wanneer de overgang van gebruikers van slate tablets naar de meer productieve hybride variant in een stroomversnelling komt. Dan zal ook de nu nog grotendeels ontbrekende neerwaartse druk toenemen die dergelijke tablets uitoefenen op de ontwikkeling van notebooks. Er zullen steeds meer devices uitgebracht worden die zweven in het grijze gebied tussen hybride tablets en ultraslim/convertible notebooks.

Innovaties in het laatste segment zullen er volgens ICT toe leiden dat notebooks op de PCD-markt tegen 2021 een marktaandeel van bijna 39 procent zullen hebben, tegen 26 procent voor slate tablets en 13,4 procent voor hybride tablets (4,9% in 2016).