Tiende kwartaal op rij daling volume tablets: -8,5 procent

Nieuws Mobiel Wereld 5 MEI 2017
Tiende kwartaal op rij daling volume tablets: -8,5 procent
Het aantal wereldwijd verscheepte tablets is in het eerste kwartaal van 2017 jaar-op-jaar opnieuw gedaald. Het volume kwam uit op 36,2 miljoen stuks, 8,5 procent minder dan in het eerste kwartaal van 2016. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van marktonderzoeksbureau IDC. Het is het tiende kwartaal op rij dat het aantal verscheepte tablets jaar-op-jaar daalt. In de voorgaande vijf kwartalen was er zelfs sprake van een daling met dubbele cijfers. 

IDC stelt dat de tabletmarkt bestaat uit twee hoofdsegmenten die zich in zeer uiteenlopende richtingen ontwikkelen. Het eerste segment is dat van traditionele slate tablets zonder aankoppelbaar toetsenbord, dat na een piek in 2014 in een steeds scherpere daling terecht kwam. IDC voorziet hierin geen verandering voor de komende jaren. Het tweede segment is dat van tablets waar een toetsenbord aan gekoppeld kan worden (IDC noemt dit detachables, andere benamingen zijn 2-in-1 of hybride). Dit soort tablets lijken qua functionaliteit steeds meer op laptops en notebooks. Voor het merendeel blijft dit segment groeien. 

Ontwikkeling volume tablets mondiaal, per leverancier

Ontwikkeling tablet-markt

Volgens IDC is de tablet-markt vanaf 2010 sterk gaan groeien met de komst van de eerste iPad. De exponentiële groei hield enkele jaren aan, waarna er een vertraging en uiteindelijk daling sinds 2014 optrad. Redenen hiervoor zijn volgens IDC een groeiende voorkeur van consumenten voor (steeds groter wordende) smartphones) en de beperkte evolutie van tablets op gebieden zoals technologie en form factor. 

Detachables groeien nog wel sterk, al lijkt ook hier de groei wat af te vlakken. Nog altijd is de populariteit wel groter dan die van convertibles, zoals kleine notebooks die aangepast kunnen worden tot tablet. Voorlopig zullen detachables in volume veel sterker groeien dan convertibles, maar geleidelijk aan zal er meer voorkeur voor het tweede segment ontstaan. Voor dit jaar worden er op het gebied van detachables nieuwe lanceringen verwacht van Apple (iPad Pro) en Microsoft (Surface Pro) die de markt weer een stimulans zullen geven.

Ontwikkeling volume tablets mondiaal, per leverancier

Per leverancier

Per leverancier bekeken heeft Apple in het eerste kwartaal van dit jaar zijn dertiende achtereenvolgende kwartaal van achteruitgang meegemaakt (-13%), al is de onderneming nog altijd marktleider.  Volgens Apple zelf daalde het volume in het fiscale tweede kwartaal op jaarbasis met 13 procent naar 8,9 miljoen (https://www.telecompaper.com/nieuws/apple-ziet-iphone-verkoop-licht-dalen-groei-in-diensten--1194383). Apple zag wel groei van de iPad Pro, dat in 2016 zijn eerste volledige verkoopjaar beleefde, evenals de lancering van de kleinere en goedkopere 9,7 inch versie. Apple is nu marktleider in de detachable-markt en zal dit voorlopig blijven. 

Samsung bleef de nummer 2 op de tablet-markt ondanks een kleine volumedaling jaar-op-jaar van 1,1 procent. Samsung veschuift net zoals Apple de focus naar het detachable-segment, onder meer met drie productlanceringen op dit gebied tijdens het MWC eind februari 2017. Het gaat hier om Windows 10-tablets, waar vrijwel alle aanbieders van detachables gebruik van maken als OS. 

Huawei was de enige tabletleverancier uit de top5 die groei realiseerde: +31,7 procent naar 2,7 miljoen tablets. Ook Huawei is aan het migreren van Android-gebaseerde slate tablets naar Windows-gebaseerde detachables. Amazon blijft de top5 in- en uitgaan met zijn goedkope Kindle Fire slate tablets. De afzet daalde in Q1 licht en kwam uit op 2,2 miljoen stuks. Voor Amazon blijft de Kindle Fire vooral een manier om de content af te zetten die de onderneming levert. Lenovo is de nummer 5 van de markt met 2,1 miljoen verscheepte tablets. De onderneming lijkt bezig met een geleidelijke verschuiving van zijn portfolio van notebooks en convertibles naar detachable tablets. 

Gerelateerde artikelen