Helft Nederlandse internetters gebruikt DNSSEC-validerende resolvers

Nieuws Breedband Nederland 11 JUN 2020
Helft Nederlandse internetters gebruikt DNSSEC-validerende resolvers

Na een stagnatie van anderhalf jaar zit de adoptie van DNSSEC-validatie weer in de lift, zo schrijft domeinbeheerder SIDN. Uit metingen van APNIC (de RIR voor de Asia-Pacific regio), blijkt dat het aandeel internetgebruikers dat een zogeheten en validerende resolver gebruikt, wereldwijd op ruim 25 procent zit. In Nederland is dat bijna 50 procent.

De wereldwijde groei - een verdubbeling in de afgelopen twee jaar - zou vooral te danken aan enkele grote Aziatische providers die zijn gaan valideren. De dip in de periode 2017-2018 is volgens APNIC te wijten aan de uitgestelde root key roll-over. 

Consolidatie heeft impact

Omdat er sprake is van consolidatie op de telecommarkt, met gemiddeld drie grote operators per land, leveren de wereldwijd 16 grootste providers nu internettoegang aan een derde van de wereldwijde gebruikerspopulatie. Als een van hen gaat valideren, heeft dit een duidelijk zichtbare impact heeft op de totale adoptie.

Reliance Jio (India) en Deutsche Telekom zijn twee van dat soort grote providers die vorig jaar DNSSEC-validatie voor hun klanten aan hebben gezet. In Nederland gebeurde hetzelfde toen KPN eerder dit jaar ging valideren voor zowel zijn vaste als mobiele klanten. Daarmee werd validatie in één klap voor 30-40 procent van internettend Nederland aangezet.

Nederland in middenmoot

50 procent van de Nederlandse gebruikers maakt op dit moment gebruik van een validerende resolver. Daarmee zit Nederland nu in de middenmoot in vergelijking met de landen om ons heen.

DNSSEC is een uitbreiding op het Domain Name System (DNS). Het verhelpt een aantal kwetsbaarheden in DNS waardoor de 'bewegwijzering' van het internet veiliger en vertrouwder wordt. 

Gerelateerde artikelen