
Hier zijn de hoofdpunten uit de groepsstrategie, zoals gepresenteerd door de Raad van Bestuur van KPN tijdens de Investor Day gewijd aan de nieuwe strategie voor 2011-2015: Strengthen - Simplify - Grow.
Focus op 3 kernprincipes
Centraal in de strategische visie 2015 staan drie ‘core principles’:
- Strengthen: uitgangspunten zijn de sterke marktposities, ‘cost leadership’ en een verbeterde kwaliteit en reputatie in Nederland. Ook in financieel opzicht wordt gestreefd naar versterking, mede door belastingvoordelen.
- Simplify: betreft de organisatie. De portfolio van dochters en innovatie, maar ook de proposities, processen en de organisatie zelf moeten vereenvoudigd worden.
- Grow: de groei wordt gezocht in de ‘challenger’ rol in mobiel buiten Nederland, maar ook in het dataverkeer in vast en mobiel. Uiteindelijk moet daardoor het dividend kunnen groeien.
De winstwaarschuwing en mobiele data
De directe oorzaak van de winstwaarschuwing van 21 april was het veranderende consumentengedrag, iets wat nu nader wordt toegelicht. Zo heeft 48 procent van de postpaid klantenbasis van Hi een smartphone. Wat de Android-toestellen betreft, had in april 85 procent van hen WhatsApp geïnstalleerd en in Q1 van 2011 had 55 procent van hen een ‘flat fee’ databundel. Dat alles leidde ertoe dat de groei van het uitgaande SMS-verkeer snel is gedaald, van +13 procent in Q1 2010 naar +1 procent in Q4 2010 en -8 procent in Q1 2011. Maar KPN geeft aan dat het gebruik van dit soort apps zich snel verspreidt over de hele klantenbasis. Het gevolg is dat veel abonnees veel minder besteden aan buiten-bundel minuten en SMS-jes. In 2011 zal dat leiden tot een verlaging van de EBITDA met 30 miljoen euro en in 2012 zal het EBITDA-effect 60-70 miljoen euro zijn, waarna een stabilisatie zal optreden.
5 Strategische uitdagingen
Op basis van feedback van de markt heeft het management vijf strategische uitdagingen voor 2015 geformuleerd:
- Versterken van de marktposities in Nederland;
- De duuzaamheid van de winstgevende groei van het ‘challenger’ model in Duitsland en België;
- Verdere kostenbesparingen;
- Stroomlijnen van de portfolio;
- Vereenvoudigen van de organisatie bij een hogere kwaliteit en een betere reputatie.
Strategische doelstellingen 2015
De volgende quantificatie wordt gegeven van de doelstellingen voor 2015:
- Consument Vast Nederland: marktaandeel breedband >45 procent. Het aantal RGU’s (revenue generating units) per aansluiting moet van 1,8 naar 2,4.
- Consument Mobiel Nederland: marktaandeel >45 procent. Een migratie van voice naar data wordt ingezet en het aantal winkels wordt uitgebreid.
- Business/Getronics: leidende speler in de Benelux. Verdere integratie van beide units. Voor de SOHO/MKB-markt wordt een nieuwe merknaam bedacht. Vast en mobiel zullen gecombineerd worden. Belangrijke verticals zijn de zorg en de financiële sector.
- Cost leadership: 4.000-5.000 FTE verdwijnen. Besparingen op capex en inkoop moet vanaf 2012 de 100 miljoen per annum bereiken.
- Duitsland: marktaandeel >20 procent. Dit impliceert een dienstenomzet van 4 miljard euro (vergelijk Q1 van 2011, toen deze uitkwam op 736 miljoen euro). De EBITDA-marge moet 35-40 procent bedragen (38,9% in Q1 van 2011). Het HSPA+-netwerk wordt verder uitgerold en LTE zal getest worden.
- België: marktaandeel 20-25 procent, EBITDA-marge 35-40 procent (30,6% in Q1 van 2011).
- RoW (rest of world): versnelde groei voor Ortel. De omzet moet omhoog van grofweg 200 miljoen naar 400 miljoen euro. KPN bezint zich op de toekomst van de MVNO-activiteiten in Spanje en Frankrijk.
- iBasis: doorgaande waarde-creatie.
- Vereenvoudiging en kwaliteit, op drie fronten:
- 1. ‘first-time-right’ naar 85-95 procent (nu 40-80%); het aantal telefoontjes naar de call centers (nu 20 miljoen per jaar) moet met 25 procent omlaag;
- 2. sterke verbetering in NPS (Net Promoter Score), van -10 à -20 (in lijn met de sector) naar +10 à +15;
- 3. in de top 10 van Nederlandse bedrijven met een goede reputatie (nu: plaats 16 met een score van 63 op een 100-puntsschaal).
Vast Nederland
Er is gekozen voor een hybride netwerk van VDSL, voor een antwoord op de korte termijn op de kabel, en FTTH, voor differentiatie op de lange termijn. KPN omarmt het regionale model voor de uitrol, dat ook in Duitsland en België succesvol is gebleken. De performance van VDSL wordt met een drietal technieken verbeterd (zie ons achtergrondartikel ‘Het einde van de network upgrades is nog niet in zicht’):
- Pair bonding: tot 90 procent van de koperlijnen bestaat uit een dubbel aderpaar. Dat verdubbelt de snelheid op VDSL. Een pilot is positief verlopen en commerciëel zal pair bonding eind dit jaar worden ingezet.
- Vectoring: ook dit geeft een significante verbetering, samen met partners Alcatel-Lucent en ZTE. De lancering is voorzien in H2 van 2012.
- Phantom mode: bevindt zich nog in het R&D stadium, met invoering verwacht in 2013.
Kostenbesparingen
De eerder aangekondigde banenreductie van 4.000-5.000 (20-25% van de Nederlandse workforce) wordt gezocht in Getronics en de back-office van de Nederlandse activiteiten. Een kwart ervan (800-1100 banen) moet komen uit efficiencyverbetering, 20-30 procent uit outsourcing (1400-1700 banen) en 30-50 procent (1800-2200 banen) uit offshoring, wat reeds met succes getest is bij Getronics. Het effect van de geassocieerde reorganisatielast op de EBITDA en de vrije kasstroom is 250-300 miljoen euro, verspreid over een aantal jaar. Vanaf 2012 moeten kostenbesparingen gerealiseerd worden van 100 miljoen euro op capex en inkoop, terwijl ook een gunstiger belastingklimaat zal leiden tot een besparing van 100 miljoen. Dat is het gevolg van het laag belasten van innovatie. Ten slotte moet een beter treasury management een besparing van 50 miljoen opleveren. In totaal gaat het dus om 250 miljoen euro.
Uitkering aan de aandeelhouders
KPN formuleert een aantal financieringsprincipes, op basis waarvan het denkt zijn uitkeringsbeleid de komende jaren te kunnen handhaven. Dat zijn:
- Commitment aan de bond holders;
- Een groeiend dividend, boven het gemiddelde van de ‘peer group’;
- Een sterke balans;
- De uitkering van overtollige cash.
Al met al mag de TSR (total shareholder remuneration) vanaf 2012 niet boven de nettowinst liggen.