Rotterdam wil geen Chinese netwerkleverancier in 5G-netwerk

News General Netherlands 15 OKT 2019
Rotterdam wil geen Chinese netwerkleverancier in 5G-netwerk

Een meerderheid in de Rotterdamse gemeenteraad steunt een motie ingediend door PVDA-raadslid Dennis Tak, waarin wordt gepleit voor aanvullende veiligheidseisen voor 5G-netwerken om het strategische belang van de Rotterdamse haven te beschermen. 

Diverse leden van de Rotterdamse gemeenteraad zijn van mening dat Chinese bedrijven, waaronder Huawei, geheel geweerd zouden moeten worden bij de aanleg van 5G-netwerken, omdat deze netwerken misbruikt zouden kunnen worden voor spionage en sabotage, zo tekent het FD op. 

In de motie, waarover later deze week wordt gestemd, wordt Huawei niet specifiek genoemd. Maar in een toelichting is initiatiefnemer Tak er helder over dat Huawei uit Rotterdam gehouden zou moeten worden. Daarbij wordt verwezen naar eerdere waarschuwingen door de AIVD voor het gevaar van Chinese netwerkapparatuur. 

Chinese netwerkleveranciers geheel weren

Bij sommige providers is er sprake van dat Chinese netwerkleveranciers vanuit veiligheidsoverwegingen geweerd worden uit het core-netwerk, maar dat wel het radio-netwerk (antennes, red.) mogen leveren. Ook de overheid werkt aan extra eisen aan de levering en het gebruik van 5G-netwerken. Dit gaat voor raadslid Tak niet ver genoeg. Hij pleit voor het totaal weren van Chinese netwerkleveranciers omdat ook het radionetwerk misbruikt zou kunnen worden voor spionage en sabotage. 

Een andere reden om Chinese netwerkleveranciers te weren is dat de overheid het volgens Tak zou moeten opnemen voor Westerse technologie. Westerse bedrijven zouden veel moeite hebben om in China zaken te kunnen doen, terwijl Chinese bedrijven hier zonder problemen op de markt kunnen opereren. 

Stemming

In de motie wordt verzocht de zorgen van de Gemeenteraad over te brengen naar het Ministerie van Justitie en Veiligheid en de telecomproviders. Daarnaast wordt verzocht om te onderzoeken of de gemeente vanuit de omgevingsvergunningen aanvullende veiligheidseisen kan stellen. Over de motie wordt later deze week gestemd in de Rotterdamse gemeenteraad. Er lijkt een meerderheid te zijn voor de motie. 

Gerelateerde artikelen