SIDN, NBIP waarschuwen mkb voor schade door DDoS-aanvallen

Nieuws IT Nederland 19 NOV 2018
SIDN, NBIP waarschuwen mkb voor schade door DDoS-aanvallen

Het midden- en kleinbedrijf is veel kwetsbaarder voor DDoS-cyberaanvallen dan menigeen beseft. Daarvoor waarschuwen domeinnaambeheerder SIDN en de stichting Nederlandse Beheersorganisatie Internetproviders (NBIP). Voor dit onderzoek is data gebruikt van de NaWas (Nationale Wasstraat), een initiatief van NBIP, gecombineerd met data van SIDN over de organisaties achter de getroffen .nl-domeinnamen, waarvan SIDN de beheerder is. De NaWas heeft 237 DDoS-aanvallen gekeerd in de periode juli 2017-juni 2018. 

Webshops die kleding,  cosmetica of tuinartikelen verkopen, lopen een grote kans doelwit te worden van een DDoS aanval. De schade wordt gemiddeld geschat op EUR 1,8 miljoen.

Een belangrijke oorzaak is shared hosting. Om kosten te besparen, draait een kleinere webshop vaak op een gedeelde server, samen met andere sites. Een aanval op een andere site leidt dan meteen tot problemen. De kans op ‘collateral damage’ is daardoor 35 keer groter. 

De overheid en de grote banken zijn het voornaamste rechtstreekse doelwit. SIDN en NBIP schatten de directe schade op EUR 59,6 miljoen, de nevenschade op EUR 10 miljoen. Bij de sector ‘huishoudelijke artikelen en tuinieren is de indirecte schade EUR 36,7 miljoen, tegen een directe van EUR 16,4 miljoen.

De schatting van de schade door DDoS is omgeven met onzekerheden. In de analyse zijn 237 afgeslagen aanvallen onderzocht. Daarbij is geprobeerd om te schade te bepalen als de aanval wél was gelukt. Zonder enige vorm van preventie zou DDoS een maatschappelijke kostenpost van een miljard per jaar kunnen zijn.

Gerelateerde artikelen