Boete sms-dienst treft branche in het hart

Commentaar Mobiel Nederland 19 JUL 2010
Boete sms-dienst treft branche in het hart

De Consumentenautoriteit (CA) rekent af met Friend Finder, Love Test, het bierglas op je mobiel en nog wat andere sms-diensten. De boete voor contentprovider Artiq Mobile raakt niet alleen maar één bedrijf, de hele branche wordt ermee aan de schandpaal genageld. Indirect valt de CA namelijk de zelfregulering aan. Artiq meent namelijk de gedragscode in ere te houden, maar krijgt toch boetes.

Er zijn genoeg bonafide sms-diensten. Als je wilt weten wanneer je postduiven zijn losgelaten of wilt stemmen op een kandidaat in een talentenjacht – het kan via sms. Het businessmodel van de malafide SMS diensten is echter gebaseerd op misleiding. Op deze plaats is al veel geschreven over malafide SMS-dienstenaanbieder en de manieren om te verhullen dat achter een ‘gratis’ ringtone of een online quizje/testje een abonnementsdienst verstopt zit. Die rookgordijnen zijn voorbij als het aan de Consumentenautoriteit ligt.

Het lijkt er sterk op dat de Consumentenautoriteit één voor één al die verhullende elementen heeft opgezocht en er een overtreding van heeft gemaakt. Een van die elementen is de praktijk om in zeer korte tijd flinke bedragen te incasseren via meerdere WAP-push berichten. De CA stelt nu dat daardoor de kosteloze afmeldmogelijkheid ontbreekt. Nog een voorbeeld: veel mobieltjes kunnen berichten in Java of Flash niet goed weergeven. Ook daarmee dient een aanbieder rekening te houden.

Tussen de overtredingen zitten er een paar met extra betekenis. De CA vindt dat Artiq zich niet houdt aan de SMS Gedragscode. Dit handelen in strijd met een gedragscode wordt als verzwarende omstandigheid aangemerkt. Het gaat hier vooral over de kleine lettertjes onder een advertentie. Die vermelden vaak niet hoeveel een bericht kost, of hoeveel berichten per week er verstuurd worden. En dat is belangijik. Als in een advertentie met grote letters staat, “deze gratis ringtone kost in werkelijkheid 10 euro per week” dan bedenkt de gemiddelde consument zich wel twee keer.

De implicaties hiervan raken niet alleen dit ene veroordeelde bedrijf, maar de hele sector. De sms branche heeft namelijk zelf richtlijnen opgesteld over hoe de diensten en de advertenties er uit horen te zien. Het was een poging om aan de kritiek vanuit de samenleving tegemoet te komen. De Consumentenautoriteit is niet bevoegd om deze SMS Gedragscode te beoordelen (dat is EZ) en doet dat dan ook niet. Dat wil zeggen: niet rechtstreeks.

Maar Artiq is een van de initiatiefnemers van de zelfregulering van de branche en zegt er ook naar te handelen. Maar de praktijken die de branche zelf oirbaar vindt, worden nu beboet. Het gevolg: elk bedrijf dat de zelfregulering van de branche volgt, loopt de kans om door de CA beboet te worden. Het voorwerk is al gedaan in de zaak tegen Artiq, dus boetes kunnen snel vallen. Malafide abonnementsdiensten hebben een rookgordijn nodig en dat wordt hoe dan ook moeilijker.

Artiq Mobile heeft ook bevel gekregen om zijn advertenties en diensten aan te passen. Als gevolg daarvan lijkt het bedrijf te zijn gestopt. Ook rond andere aanbieders is het stiller geworden. Vodafone meldt dat sinds enige tijd het verkeer over de sms gateways is afgenomen. De Consumentenautoriteit raakt de malafide SMS diensten in het hart. Of het doelwit dodelijk getroffen is, zal snel genoeg blijken.

Gerelateerde artikelen